Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Najlepsza siekiera – czyli jaka? Sprawdź, jak dobrać ją do planowanych prac!

Siekiera to narzędzie przydatne zarówno osobom, które mieszkają w domu, jak i w mieszkaniu. Ma ona bardzo dużo zastosowań – z jej pomocą możliwe jest rąbanie drewna, wbijanie gwoździ, rozłupywanie, tłuczenie – dzięki niej można nawet wyrąbać drzwi z zawiasów. Siekiery są również niezbędnym sprzętem używanym w leśnictwie, w zakładach ciosanych, a także w wielu innych miejscach. Zastanawiasz się nad najlepszą siekierą dla siebie? Chcesz ją kupić, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami! Prezentujemy najpopularniejsze rodzaj siekier, a także ich istotne elementy, które to warto wziąć pod uwagę przed zakupem wymarzonego modelu. W pierwszej kolejności zastanów się jednak nad jej przeznaczeniem. Jak siekiera będzie dla Ciebie najlepsza? Oto przydatne wskazówki!

Poznaj najlepsze rodzaje siekier!

Siekiery mają określone przeznaczenie, które warto znać, zanim postanowi się wybrać tę najlepszą. Poniżej przedstawimy Ci najlepsze rodzaje siekier oraz ich krótkie charakterystyki.

Siekiery kempingowe

Siekiery kempingowe idealnie nadają się, jak wskazuje nazwa – na kemping. Sprawdzą się też na wszelkich wyprawach plenerowych. Czym wyróżniają się siekiery kempingowe? Mają niewielkie rozmiary i są stosunkowo lekkie. Przeważnie ich trzonek jest krótki, a głowica nie przekracza pół kilograma wagi. Konstrukcja ta zaprojektowana została w taki sposób, żeby siekierę kempingową można było łatwo przewozić, a także używać na wyprawach – na przykład do cięcia drobnych gałęzi na ognisko.

Toporki

Toporki swoim wyglądem są zbliżone do siekier kempingowych, gdyż wyróżniają się stosunkowo krótkimi trzonkami i niską wagą (poniżej jednego kilograma). Są lekkie i wygodne w użyciu. Z tego powodu toporki są chętnie wybierane do prac ogrodowych lub przydomowych. Mogą być używane również w zastępstwie siekier kempingowych. Warto wiedzieć, że na rynku znaleźć można różne rodzaje toporków, na przykład strażackie lub serbskie. Mają one odmienne kształty – idealne do roli, do której są przeznaczone.

Siekiery ciesielskie

Głównym przeznaczeniem siekier ciesielskich są wszelkie prace budowlane i stolarskie. Dlatego też zostały one zaprojektowane w taki sposób, żeby były ostre i dokładne. Wyróżniają się tym, że szlif ostrza posiada niski kąt. Wiele osób decyduje się na zakup siekiery ciesielskiej, żeby używać jej w ogrodzie, w gospodarstwie rolnym albo w lesie. Wykorzystywane są one wtedy na przykład do ścinania pni.

Siekiery rozłupujące

Siekiery rozłupujące są zazwyczaj bardzo ciężkie. Przeważnie już ich głowica waży więcej niż 4 kilogramy. Dodatkowo mają one długi, prosty trzonek i krótką, masywną głowicę. Szlif siekier rozłupujących ma duży kąt ostrzenia, dlatego też głowica przypomina klin. Jest to spowodowane rozszerzeniem ostrza w stronę czepca. To dość charakterystyczna cecha tego rodzaju siekier, która przyczynia się do tego, że rąbane drewno często nie jest przecięte do końca, ale jest tak mocno rozsunięte na boki, że pęka pod napięciem wewnętrznych nacięć. Warto dodać, że niektóre modele siekier rozłupujących mają specjalny klin na policzkach głowicy, dzięki któremu rąbanie drewna przebiega dużo łatwiej. Do czego przede wszystkim wykorzystywane są siekiery rozłupujące? Zdecydowanie do rąbania drewna na opał, na przykład do pieców lub kominków. Z tego powodu ten rodzaj siekier jest najlepszy dla wszystkich osób, które mieszkają w domach i samodzielnie rąbią drewno do ich ogrzania.

Siekiery z racicą

Siekiery z racicą wyróżniają się dodatkowym zakończeniem, które ma zagięcie i szczelinę. Daje to możliwość wyciągania gwoździ z desek. Siekiery z racicą używane są między innymi podczas prac ciesielskich.

Dwustronne siekiery

Siekiery dwustronne mają dodatkowe ostrze – przeważnie takie samo, jak pierwsze. W jakim celu? Rozwiązanie to pozwala na kontynuowanie podjętej pracy w momencie, gdy pierwsze ostrze ulegnie uszkodzeniu, na przykład stępieniu. W takiej sytuacji wystarczy obrócić siekierę i można wrócić do pracy. Ten rodzaj siekier używany jest przede wszystkim w leśnictwie, między innymi do karczowania i wycinania lasów.

Merliny

Siekiery merliny, czyli tak zwane siekieromłoty, to połączenie młotów i siekier. Z jednej strony siekiery te mają ostrze, natomiast z drugiej młotek. Ich trzonki są proste i długie. Merliny znajdują zastosowanie w warsztatach ciesielskich, jak i w licznych pracach, takich jak wbijanie kołków albo słupów w ziemię, a także podczas ciosania drewna.

Karczowniki

Siekiery karczowniki nazywa się również maczetami. Mają one charakterystyczny wygląd, przywodzący na myśl bardzo duży, mocno wygięty w dół nóż. Głównie używane są do karczowania zarośli, krzewów, niewielkich gałęzi. Sprawia to, że karczowniki kupuje się przede wszystkim do prac w przydomowym ogrodzie lub gospodarstwie rolnym.

Siekiery uniwersalne

Siekiery uniwersalne nazywane są przez wiele osób siekierami standardowymi albo gospodarskimi. Są one znacznie cięższe niż siekiery ciesielskie, jednak lżejsze niż siekiery rozłupujące. Mają bardzo dużo zastosowań, ale często nie nadają się do bardziej zaawansowanych prac. Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrać najlepszą siekierę do wszelkich prac domowych i przydomowych, jak drobne prace ogrodowe lub przygotowanie drewna na opał, to z pewnością warto rozważyć zakup siekiery uniwersalnej. Dzięki szerokiemu zastosowaniu będziesz mógł wykorzystać ją w taki sposób, w jaki chcesz.

Jaka siekiera jest najlepsza? Zwróć uwagę na te cechy!

Rodzaj i przeznaczenie siekiery

Chciałbyś kupić jak najlepszą siekierę, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Zwróć uwagę na jej rodzaj i przeznaczenie. Cechy te określają skuteczność działania tego narzędzia w danych warunkach. Przykładowo, siekiera kempingowa sprawdzi się, jak wskazuje nazwa, na kempingu, jednakże zupełnie nie nadaje się do dzielenia na części bardzo twardego drewna. Do tego potrzebna jest siekiera do rozłupywania. Koniecznie zapoznaj się więc z rodzajami siekier. Określ również swoje oczekiwania. Do czego konkretnie ma służyć Twoja siekiera? W jaki sposób planujesz jej używać? Zastanów się, czy jeden rodzaj siekiery będzie dla Ciebie wystarczający. Być może okaże się, że potrzebujesz kilku rodzajów.

Ile waży najlepsza siekiera?

Każdy model siekiery ma określoną wagę. To bardzo ważny parametr. Ma on jednak znaczenie nie tylko dla wygody użytkowania. Im siekiera jest cięższa, tym więcej siły i energii będziesz musiał włożyć w jej używanie. To nie wszystko! Od wagi siekiery zależny jest uzyskany pęd ostrza. Im jest ona cięższa, tym silniej upada na drzewo i szybciej je rozłupuje.

Trzonek także ma znaczenie!

Jaki powinien być idealny trzonek siekiery? Zdecydowanie solidny i ergonomiczny! W momencie, gdy używasz siekiery, praktycznie przez cały czas trzymasz ją za trzonek. Musi być on więc wykonany bardzo dobrze. Niedopuszczalne są wszelkie ostre krawędzie czy szorstkie materiały, gdyż mogą one ranić Cię w dłonie, powodować otarcia i dyskomfort. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Warto, żeby trzonek siekiery pokryty był gumą. Dzięki temu siekiera nie będzie ślizgała się w dłoni, co może zdarzyć się, gdy korzystasz z niej przez długi czas, a także w wysokich temperaturach. Siekiera z wygodnym w użytkowaniu trzonkiem zdecydowanie podniesie komfort Twojej pracy.

Idealny kształt głowicy

Głowica siekiery odpowiedzialna jest za efektywne wbijanie się ostrza w drewno. Na rynku dostępne są siekiery, które mają głowice o różnym kształcie. Przykładowo, modele z ostrym ostrzem będą idealne do ścinania drzew, natomiast lekko stępione głowice idealnie sprawdzą się przy ociosywaniu drzew blisko ziemi. W momencie, gdy chcesz kupić najlepszą siekierę dla siebie, uwzględnij też kształt klina. Im węższy, tym łatwiej rozłupuje się drewno na mniejsze kawałki.

Jaka długość siekiery będzie najlepsza?

Jaką długość powinna mieć siekiera? Czy jest to ważna cecha? Zdecydowanie tak! Im dłuższy jest jej trzonek, tym moment pędu uzyskany w czasie wykonywania zamachu jest dłuższy. Dlatego też siekiery o długim trzonku polecane są do wykonywania trudniejszych prac, na przykład do rozłupywania bardzo twardego drewna. Z pewnością długi trzonek sprawi, że praca ta przebiegnie szybciej. Warto jednak wiedzieć, że takie modele są zdecydowanie mniej poręczne, a każdy zamach trwa dłużej niż w przypadku modeli z krótszymi trzonkami. Do jakich prac wskazane jest nabycie siekiery z krótkim trzonkiem? Zdecydowanie do lżejszych prac, które można wykonać częstymi i bardzo szybkimi ruchami.

Ile kosztuje najlepsza siekiera?

Chcesz kupić jak najlepszą siekierę, ale nie masz ochoty wydawać na nią fortuny? Obawiasz się, że jakość często idzie w parze z wysoką ceną? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że ceny siekier znacznie różnią się od siebie. Są zależne między innymi od marki, gdyż znani producenci często oferują sprzęt lepszej jakości, który wyróżnia się dłuższą żywotnością. Tanie siekiery mogą wiązać się na przykład z koniecznością częstego ostrzenia lub niestabilnym trzonkiem.

Jakie są ceny siekier? Przykładowo – toporki zakupić można za kwotę od 25 złotych do 100 złotych. Z kolei koszt siekiery rozłupującej to około 100-300 złotych, a siekiery uniwersalnej lub ciesielskiej – od 50 złotych do 200 złotych. Jak widać, rozbieżność cenowa jest dość duża. Niewątpliwie jednak warto zdecydować się na zakup wysokiej jakości produktu, który to będzie Ci dobrze służył przez wiele lat.

Jak widzisz, wybór najlepszej siekiery dla siebie wcale nie musi być taki trudny. Dzięki temu, że poznałeś najpopularniejsze rodzaje siekier, a także dowiedziałeś się, że przed zakupem warto uwzględnić ich przeznaczenie, wagę, trzonek, długość i kształt głowicy, z pewnością uda Ci się znaleźć tę, która idealnie trafi w Twoje potrzeby. Jest to niewątpliwie niezbędne narzędzie, którego nie może zabraknąć w żadnym domu ani przydomowym ogródku – jest to bowiem sprzęt uniwersalny, o licznych zastosowaniach. Szeroki wybór wysokiej jakości siekier o różnych parametrach znajdziesz w naszym sklepie. Koniecznie sprawdź, czy posiadamy model, który będzie dla Ciebie najlepszy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl