Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Kobyłki – czym są, jak ich używać i gdzie podkładać?

Prowadzisz warsztat samochodowy? A może po prostu zdarza Ci się przemienić w mechanika i majsterkować przy własnym aucie? W takim razie pomyśl o nabyciu kobyłek samochodowych. To narzędzie znacznie ułatwi Ci pracę, a co więcej, zapewni bezpieczeństwo, które zawsze powinno się stawiać na pierwszym miejscu. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy więc pokazać Ci, dlaczego powinieneś je mieć. Dowiesz się przede wszystkim, czym są kobyłki, jak ich używać oraz gdzie je podkładać.

Czym są kobyłki samochodowe?

Kobyłki samochodowe to proste przyrządy konstrukcyjne umożliwiające stabilne podparcie podniesionego pojazdu. Jest to przede wszystkim zasługa wytrzymałej i dokładnie przemyślanej budowy. Narzędzie to ma specjalnie wyprofilowane siodełka i szerokie stopki, a do jego wytworzenia używa się metalu – stali lub aluminium. Właśnie te cechy sprawiają, że podstawki te są bardzo solidne. To z kolei gwarantuje bezpieczne i stabilne podparcie elementów o masie do 12t.

Te innowacyjne przyrządy mogą przybierać bardzo złożone formy. Zazwyczaj wyposażone są w mechanizm zapadkowy. Dzięki niemu można dokładnie ustawić wysokość na różnych poziomach. Z reguły używa się ich w warsztatach samochodowych. Z powodzeniem mogą być jednak użytkowane również przez osoby, które na własną rękę zajmują się naprawianiem auta. Z ich pomocą zajrzysz pod pojazd bez konieczności korzystania z kanału i uda Ci się przy tym dojść nawet do trudno dostępnych miejsc. W efekcie naprawa bądź diagnostyka samochodu stanie się samodzielna i szybka. Pomimo swojej trwałości, tego typu podpory są bardzo lekkie i zajmują niewiele miejsca. Bez problemu można zatem zabrać je w podróż.

Dlaczego kobyłki, a nie zwyczajny podnośnik awaryjny?

Zazwyczaj samochody mają na stanie podnośnik awaryjny. To właśnie z niego korzysta duża część kierowców. Często jednak jego wykonanie budzi wiele wątpliwości, dlatego nie wzbudza zaufania. Przy wymianie koła taka opcja wydaje się w porządku. Problem zaczyna się jednak przy bardziej skomplikowanych czynnościach. Jak wiadomo, bez odpowiedniego zabezpieczenia nie należy wchodzić pod samochód. Jest to bardzo ryzykowne, gdyż stwarza zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Przy podnośniku istnieje duże prawdopodobieństwo, że samochód niespodziewanie spadnie na ziemię i zrobi Ci krzywdę. Jak zatem sobie z tym poradzić?

Oczywiście można podłożyć coś dodatkowego np. koło. Najlepiej jednak skorzystać z metod używanych przez profesjonalistów, czyli właśnie z kobyłek samochodowych. Jak już wspominaliśmy, to znakomite zabezpieczenie o dużo lepszej stabilizacji i rzetelności wykonania. Do tego wytrzymuje nawet duże obciążenie, dlatego możesz być pewien, że spełni wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Oczywiście trzeba przy tym wiedzieć, gdzie podkładać kobyłki, aby zachować stabilność, ale o tym już za moment.

Jakie kobyłki wybrać?

Kobyłki samochodowe mogą różnić się budową. To, co zasługuje na uwagę, to przede wszystkim dodatkowe zabezpieczenia. Otóż niektóre modele posiadają poziome wzmocnienie w postaci pręta. Są więc jeszcze bardziej wytrzymałe niż tradycyjne podpory. Z tego też względu postanowiliśmy umieścić je w naszym sklepie.

Mimo wszystko przed zakupem upewnij się, czy kobyłki uniosą ciężar samochodu. Aby to zrobić, wystarczy sprawdzić parametry techniczne, a dokładniej maksymalne obciążenie danego narzędzia. Wartość ta powinna być większa niż masa auta. Zastanawiając się nad tym, jakie kobyłki wybrać, to właśnie ta kwestia powinna być dla Ciebie najważniejsza. Nieodpowiednio dobrane podpory mogą bowiem się połamać. W rezultacie samochód spadnie z podniesienia, a to może skutkować uszkodzeniem jego części bądź uszkodzeniem ciała osoby znajdującej się pod nadwoziem. Zwróć też uwagę na jakość wykonania. To właśnie ona gwarantuje bezpieczne i stabilne uniesienie pojazdu. Warto również wiedzieć, że kobyłki zazwyczaj sprzedawane są parami. Na pewno opłaca się rozważyć ich zakup, gdyż koszty nie są duże, a możliwości ogromne.

Gdzie podkładać kobyłki i jak robić to prawidłowo?

No dobrze, masz już kobyłki i co dalej? Gdzie je podłożyć i jak sprawdzić, czy na pewno robisz to prawidłowo? Wbrew pozorom odpowiedź na te pytania jest bardzo istotna. To wszystko dlatego, że gdy zrobisz to źle to tak, jakbyś nie zrobił tego w ogóle. W końcu chodzi Ci o zapewnienie stabilności, która wymaga czegoś więcej niż tylko odpowiedniego narzędzia.

Przede wszystkim zadbaj o prawidłowe podparcie. Podłoże musi być twarde oraz równe. Inaczej jest duże ryzyko, że pod wpływem ciężaru się zapadnie. Wiesz już, czym to grozi, dlatego lepiej do tego nie dopuścić. Pozostaje jeszcze kwestia samochodu. Gdzie zatem umieścić kobyłki? Najlepiej, aby były to miejsca wskazane przez producenta. Potencjalne miejsca podnoszenia znajdziesz w instrukcji obsługi. Zazwyczaj najlepsze są do tego okolice mocowań elementów zawieszenia, belki pomocnicze oraz podłużnice. Pamiętaj jednak o tym, że nie mogą być one pokryte korozją.

Dopiero z taką wiedzą można przystąpić do podłożenia kobyłek. Na początek zaciągnij hamulec ręczny i wrzuć bieg. Nie zaszkodzi też podłożyć coś pod koła, co szczególnie tyczy się modeli aut tylnonapędowych, w których przypadku wspomniane wcześniej czynności nie zdają egzaminu. Zapobiegnie to ewentualnemu stoczeniu się pojazdu. Teraz możesz podłożyć podnośnik – oczywiście w specjalnie przeznaczone do tego miejsce – i podnieść pojazd. Po wykonaniu tej czynności umieść kobyłki i odpowiednio je ustaw. Zanim rozpoczniesz pracę, sprawdź też, czy podparcie na pewno jest bezpieczne. Jak? Np. próbując rozbujać samochód. Jeśli jest stabilny, to wszystkie czynności wykonane zostały prawidłowo.

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza ułatwi Ci korzystanie z kobyłek. Być może już je masz, lecz dotąd nie wiedziałeś, jak ich używać. Jeśli jednak dopiero zdecydowałeś się na zakup, to zajrzyj do naszego sklepu. Umieściliśmy w nim tylko i wyłącznie wytrzymałe i stabilne podpory. To daje Ci gwarancję niezawodności, która w tym wypadku jest bardzo ważna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl