Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jakie zasilanie awaryjne do pieca CO wybrać? Doradzamy!

Piece CO, czyli do centralnego ogrzewania, opierają swoje działanie na energii elektrycznej. Już nawet krótkie przerwy w zasilaniu mogą przyczynić się do ich uszkodzenia. Z tego powodu decydując się na instalację pieca CO, należy zastanowić się nad zabezpieczeniem go zasilaczem awaryjnym. Opcja ta może okazać się przydatna również w innych sytuacjach, dlatego też zasilanie awaryjne do pieca CO jest naprawdę niezbędne! Warto jednak zaznaczyć, że jego wybór wcale nie jest łatwy. Dziś podpowiadamy, co musisz wiedzieć przed zakupem zasilania awaryjnego do pieca CO. Wyjaśniamy także, jakie elementy zasilaczy naprawdę mają znaczenie. Poznaj nasze praktyczne porady!

Zasilanie awaryjne do pieca CO – co musisz wiedzieć?

Zanim podejmiesz decyzję, jakie zasilanie awaryjne od pieca CO kupić, musisz odpowiedzieć sobie na parę bardzo ważnych pytań. Po pierwsze koniecznie sprawdź w dokumentacji swojego urządzenia grzewczego albo na tabelce znamionowej, jak duży jest jego pobór mocy elektrycznej. Określ także, z jakim źródłem ciepła masz do czynienia. Co masz do wyboru? Poniżej wymieniamy kilka najpopularniejszych rozwiązań.

– Piec prosty na paliwo stałe, takie jak na przykład drzewo albo węgiel. System ten najczęściej jest zbudowany z pompy lub z kilku pomp, wentylatora oraz sterownika.

– Piec gazowy, piec kondensowany – zazwyczaj mają prostą budowę, składającą się głównie z pompy do przepływu wody.

– Piec na pellet mający skomplikowany system ogrzewania. Zwykle składa się on między innymi z pompy lub z kilku pomp, sterownika, wentylatora, podajnika. Często ma też grzałkę przeznaczoną do automatycznego rozpalania paliwa stałego.

– Kominek z płaszczem wodnym, który jest jednym z najprostszych systemów ogrzewania domu. To głównie sterownik i pompa.

Warto, żebyś wiedział nie tylko to, ile energii elektrycznej pobiera Twój system grzewczy, ale też to, w jaki sposób wygląda jego rozbicie na pobór stały i chwilowy. Pobór stały dotyczy tych elementów, które nieustannie pracują. Z kolei na pobór chwilowy składają się te elementy, które działają przez jakiś czas, jak np. wentylator.

Kolejną bardzo ważną kwestią, nad którą trzeba się zastanowić, gdy kupuje się zasilanie awaryjne do pieca CO, jest czas podtrzymywania pieca w zasilaniu awaryjnym. Ma to być godzina? 5 godzin? A może cała doba?

Jakie zasilanie awaryjne do pieca CO wybrać? Zwróć uwagę na te elementy!

Potrzebujesz zakupić zasilanie awaryjne do pieca CO i nie wiesz, na co się zdecydować? Na rynku jest tyle możliwości, że kompletnie nie wiesz, co brać pod uwagę? Zanim zdecydujesz się na zakup, koniecznie uwzględnij następujące elementy!

Moc zasilania awaryjnego do pieca CO

Urządzenia przeznaczone do zasilania awaryjnego pieca CO różnią się między innymi mocą. Każdy bowiem zasilacz ma pewną określoną moc ciągłą. Informacja o niej znajduje się między innymi na obudowie, co ułatwia wybór odpowiedniego sprzętu. Trzeba jednak być ostrożnym i z prawdziwą uwagą sprawdzać to, co się przeczytało. Po pierwsze moc powinna być przedstawiona w jednostce W, a nie VA. Po drugie należy zwrócić uwagę na moc ciągłą, a nie inny parametr. Jaką moc powinno mieć zasilanie awaryjne do pieca CO? Jest to zależne od sprzętu, który posiadasz. Pomocne mogą być dla Ciebie następujące wskazówki:

– kominek lub piec gazowy – zasilanie awaryjne powinno mieć moc od 300W do maksymalnie 500W;

– piec prosty na paliwo stałe, składający się z pompy, małego podajnika i wentylatora – zalecana moc zasilania awaryjnego to przynajmniej 500W ciągłej mocy;

– układ ogrzewania, który składa się z kilku pomp, podajnika i wentylatora, działający na paliwo stałe – zalecana moc ciągła to przynajmniej 700W;

– zasilacz do pieca na pellet z automatycznym rozpalaniem powinien mieć moc minimum 700W – o wiele lepiej sprawdzą się jednak zasilacze oscylujące w okolicach mocy ciągłej 1200W.

Sposób ładowania akumulatora

Zastanawiasz się, jakie zasilanie awaryjne do pieca CO wybrać? Musisz wiedzieć, że dostępne na rynku modele zasilaczy różnią się sposobem ładowania akumulatora. Nie wszystkie bowiem gwarantują możliwość ustawienia prądu ładowania. Istotne jest, żeby akumulator zasilacza nie był ładowany zbyt dużym prądem względem jego pojemności. Oznacza to, że powinno to być około 1/10 pojemności akumulatora.

Energia zasilacza awaryjnego do pieca CO

Wybierając zasilacz awaryjny do pieca CO, należy zwrócić uwagę na szybkość jego energii. Zazwyczaj oscyluje ona w okolicy 15-20W, jednakże można zakupić też zasilacze, które potrafią dojść nawet do 40W. Na rynku dostępne są też takie zasilacze awaryjne, które bez ładowania akumulatora pobierają jedynie 6-7W.

Jaki powinien być czas przyłączenia zasilacza awaryjnego do pieca CO?

Czas przyłączenia zasilacza awaryjnego do pieca CO powinien być zdecydowanie jak najkrótszy! Tylko w takim wypadku urządzenie tego nie odczuje. Nie przerwie się także funkcjonowanie sprzętów, tylko ich praca będzie nadal kontynuowana. Jaki to jest krótki czas? Jest to około 4-6 ms. Uznaje się, że około 2 sekundy to już zbyt długo.

Wewnętrzna konstrukcja zasilaczy awaryjnych do pieców CO

Zasilacze awaryjne przeznaczone do pieców CO są skonstruowane w różny sposób. Przykładowo, ich działanie może opierać się na połączeniu przetwornicy z niezbędnymi układami. Bazę stanowić może też transformator kształtkowy albo toroidalny. Polecany jest szczególnie ten ostatni, bo ma lepszą sprawność i ciszej pracuje.

Wyświetlacz zasilania awaryjnego do pieca CO

Kupując zasilanie awaryjne do pieca CO, z pewnością zauważysz, że niektóre modele nie posiadają wyświetlacza. Jest to typowe zwłaszcza w modelach o niższej cenie. Wybierając docelowe rozwiązanie, warto jednak zdecydować się na zasilacz awaryjny z wyświetlaczem. Będzie Ci on pokazywał najważniejsze informacje. Jakie? Na przykład napięcie wyjściowe albo wejściowe, poziom naładowania, tryb pracy, obciążenie, wybór prądu ładowania. Ciekawostką jest, że wyświetlacz niektórych modeli zasilania awaryjnego można wyłączyć. Dzięki temu obniża się poziom zużycia energii.

Sygnały dźwiękowe

Niektóre modele zasilaczy awaryjnych do pieca CO mogą co jakiś czas piszczeć. To naprawdę uciążliwa cecha – szczególnie gdy konieczne jest przebywanie w pobliżu takiego sprzętu przez dłuższy czas. Dlatego też podejmując decyzję o wyborze zasilacza awaryjnego do pieca CO, zwróć uwagę, żeby nie miał on sygnału dźwiękowego. Ewentualnie możesz wybrać także sprzęt, w którym sygnał włącza się jedynie w określonych sytuacjach, jak na przykład przejście z pracy sieciowej na akumulator.

Obudowa zasilacza awaryjnego do pieca CO

Na rynku dostępne są zasilacze awaryjne do pieców CO, które mają różnego rodzaju obudowy. Największą popularnością cieszą się modele z obudowami wolnostojącymi. Można je bez przeszkód ustawić na dowolnej półce lub podłodze. Ciekawą opcją są również obudowy wiszące, które można przykręcić do ściany. Rozwiązanie to posiada wiele zalet – między innymi gwarantuje, że sprzęt nie spadnie z półki, przypadkiem się nie przewróci, a także, że nie zostanie zalany. Niektóre modele zasilaczy awaryjnych łączą obie powyższe opcje. Dzięki temu ich właściciel może sam zdecydować, czy jego sprzęt będzie stał, czy wisiał. Kupując zasilacz awaryjny do pieca CO, koniecznie zwróć także uwagę na to, z jakich materiałów została wykonana jego obudowa. Postaw na model z solidnych, dobrze prezentujących się materiałów. Niech Twój zasilacz dobrze wygląda!

Przewody zasilaczy awaryjnych do pieców CO też mają znaczenie!

Istotną rolę odgrywają także przewody. Dokładniej mówiąc – ich przekrój, który należy dopasować do mocy zasilacza. Ważna jest także ich długość, która powinna umożliwić Ci ustawienie sprzętu w wybranym przez Ciebie miejscu.

Na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę?

Planujesz kupić zasilacz awaryjny do pieca CO, jednak chciałbyś nabyć model wysokiej jakości? Chcesz, żeby był prosty w obsłudze, a jednocześnie zależy Ci na przydatnych funkcjach? Koniecznie weź pod uwagę modele z wbudowanym korektorem napięcia sieciowego AVR. AVR pełni rolę stabilizatora napięcia sieciowego. Oznacza to, że obniża je, gdy jest za wysokie i podwyższa w momencie, gdy jest za niskie. Warto wybrać model zasilania awaryjnego, którego korektor napięcia sieciowego AVR ma przynajmniej 3 lub 4 stopnie przełączenia. To dokładne i wiarygodne rozwiązanie – szczególnie w porównaniu z modelami, które mają tylko jeden stopień.

Kolejną, dodatkową funkcją zasilania awaryjnego do pieca CO, na którą warto zwrócić uwagę, jest tak zwana faza. Jest ona przydatna przede wszystkim w piecach gazowych.

Wartościową funkcją w omawianym sprzęcie jest także dodatkowe zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Dzięki niemu piec może zostać uratowany przed poważnymi uszkodzeniami, a nawet całkowitym zniszczeniem. Ciekawostką jest, że funkcja ta ma działanie jednorazowe. W przypadku, gdy już zostanie wykorzystana, zalecane jest, żeby ją wymienić. Dzięki temu będzie mogła ponownie spełnić swoje zadanie.

Czy agregat jest rozwiązaniem alternatywnym?

Alternatywą dla awaryjnego zasilania do pieca CO może okazać się agregat prądotwórczy. Urządzenia te można zakupić o różnej mocy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że napięcie w tym urządzeniu jest znikomej jakości. Dlatego też nie jest to polecane rozwiązanie. Warto też wiedzieć, że agregat powoduje hałas, nieprzyjemnie pachnie i wymaga regularnych przeglądów.

Jak widzisz, wybór zasilania awaryjnego do pieca CO nie jest trudny, jednak nie powinien być przypadkowy. Koniecznie uwzględnij źródło ciepła, jakim dysponujesz. Przemyśl też, jak długo masz zamiar korzystać z awaryjnego zasilania. Przed jego zakupem weź także pod uwagę pewne jego cechy – między innymi moc zasilania awaryjnego, sposób ładowania akumulatora, energię, czas przełączenia zasilacza awaryjnego do pieca oraz jego wewnętrzną konstrukcję. Znaczenie mają także elementy bardziej wizualne, jak obudowa czy wyświetlacz. Zapoznaj się również z dodatkowymi funkcjami dostępnych na rynku zasilaczy. Koniecznie sprawdź też ofertę naszego sklepu – być może zainteresują Cię dostępne w nim akumulatory lub inne urządzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl