Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jaki pulsoksymetr kupić i dlaczego warto zainwestować w to urządzenie

Pulsoksymetr to niewielkie rozmiarowo urządzenie służące do mierzenia saturacji. Jeszcze kilka lat temu wykorzystywane było jedynie w szpitalach i gabinetach lekarskich. Zmieniło się to wraz z pandemią koronawirusa. Co to za sprzęt i do czego właściwie służy? W jaki sposób działa? Jaki pulsoksymetr warto kupić?

Pulsoksymetr - zasada działania

Pulsoksymetr to niewielkie urządzenie elektroniczne, które służy do mierzenia saturacji, a więc nasycenia krwi (hemoglobiny) tlenem. Badanie to odbywa się przez skórę. Jest proste do wykonania i w 100% bezbolesne. Wystarczy włożyć palec wskazujący do środka pulsoksymetru, zacisnąć klips i dokonać stosownego pomiaru.

Urządzenie to wykorzystuje zjawisko pulsoksymetrii, a więc emitowania światła czerwonego oraz podczerwonego o zróżnicowanej długości fali. Hemoglobina wykazuje zdolność do pochłaniania różnej długości tych fal, co zależy od tego, czy transportuje tlen (tzw. oksyhemoglobina), czy tlenu nie zawiera (tzw. hemoglobina odtlenowana lub zredukowana). Pulsoksymetr to wykorzystuje i oblicza stopień wysycenia hemoglobiny tlenem. Wynik podawany jest procentowo. Dodatkowo urządzenie to pozwala na zmierzenie tętna.

Jaki pulsoksymetr wybrać? Podstawowe rodzaje

Jaki pulsoksymetr warto kupić? Na początku warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego typu urządzeń.

Pulsoksymetry napalcowe są zakładane na palce osoby badanej. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie muszą przebywać w szpitalu. W ten sposób pomiaru dokonać można samodzielnie w zasadzie w każdym miejscu. Pulsoksymetry stacjonarne są wykorzystywane przez profesjonalistów w szpitalach czy placówkach medycznych. Stale monitorują saturację i tętna. Mają system alarmowy, który umożliwia szybkie wykrycie ewentualnym problemów.

Pulsoksymetry nadgarstkowe pozwalają na dokonanie błyskawicznego pomiaru. Często mają postać modnych opasek smart. Warto też wspomnieć o specjalnych pulsoksymetrach dla noworodków i niemowląt. Mogą być one wykorzystywane w przypadku bardzo małych dzieci. Mierzą saturację krwi i puls na udzie, stopie, ramieniu lub nadgarstku malucha. Urządzenia przeznaczone dla wcześniaków mają też moduł dodatkowy, który służy do pomiaru temperatury ciała. Tego typu pulsoksymetry są bardzo dokładne.

Pulsoksymetr a saturacja

Jaki pulsoksymetr wybrać do mierzenia saturacji? Saturacja to nic innego jak wysycenie tlenem krwi. Parametr ten określa w procentach ilość hemoglobiny, która jest w krwi tętniczej związana z tlenem. W przypadku osób zdrowych wynosi od 95 do 100%. Jeśli wynik jest niższy, konieczna jest konsultacja lekarska. Saturacja poniżej 90% oznacza niedotlenienie, co wymaga natychmiastowej pomocy specjalisty. Co ciekawe, nałogowi palacze i osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia układu oddechowego, mogą mieć na co dzień niższą saturację niż osoby zdrowe.

Pulsoksymetr a tętno

Pulsoksymetr mierzy również tętno. Określa ono ilość uderzeń serca na jedną minutę. W przypadku osób zdrowych wynosić powinno od 60 do 100 bpm. Jeśli w stanie spoczynku tętno przekracza 100 uderzeń na minutę, jest to tachykardia. Tętno niższe oznacza bradykardię. U zawodowych sportowców tętno spoczynkowe bywa niższe, a u małych dzieci szybsze. Jeśli pulsoksymetr podaje wartość poniżej 60 lub powyżej 100 bpm, należy skonsultować się z lekarzem.

Pulsoksymetr a perfuzja

Kolejnym parametrem badanym przez pulsoksymetr jest perfuzja. Jest to liczba podawana obok liter PI. Określa stosunek przepływu krwi pulsacyjnej (tętniczej) do krwi statycznej (żylnej). Pozwala na określenie stopnia zaopatrzenia tkanek w krew. Perfuzja powinna mieścić się w zakresie od 0,4 do 20%. W przypadku pulsoksymetrów komercyjnych pomiar jest niestety raczej orientacyjny. Pozwala raczej określić tylko, czy dane miejsce nadaje się do mierzenia saturacji i tętna. W momencie, gdy indeks perfuzji jest za mały, pomiar może być niezbyt dokładny. To zjawisko powszechne u noworodków.

Kiedy warto kupić pulsoksymetr?

Jaki pulsoksymetr kupić i kiedy w ogóle zachodzi taka potrzeba? Wielu osobom wydaje się, że mierzenie saturacji nie jest tak istotne jak pomiar wysokości ciśnienia czy pulsu. Są jednak sytuacje, gdy jest to wskazane. Tak jest w przypadku chorujących na astmę czy obturacyjną chorobę płuc. W warunkach szpitalnych saturację bada się podczas operacji, w czasie śpiączki klinicznej czy przy monitorowaniu funkcji życiowych wcześniaków. Czasami po pulsoksymetr sięgają również sportowcy, którzy chcą kontrolować swoją wydolność.

Należy pamiętać jednak o tym, że wynik pomiaru może łatwo ulec zafałszowaniu. Tak dzieje się, gdy osoba badana się poruszała czy na skutek skurczu naczyń krwionośnych na skutek zimna. Badanie utrudniać mogą także tatuaże czy paznokcie pomalowane na ciemny kolor.

Jaki pulsoksymetr warto kupić dla siebie?

Jaki pulsoksymetr warto wybrać? Na pewno w przypadku urządzenia napalcowego przeznaczonego do użytku domowego, trzeba zastanowić się, kto z niego będzie korzystał. Okazuje się bowiem, że nie każdy sprzęt sprawdzi się u osoby o ciemniejszej karnacji. Ta może bowiem zakłócać pomiar. Jednak są na rynku pulsoksymetry, które mają funkcję eliminacji działania takich czynników.

Wśród funkcji dodatkowych, na które warto zwrócić uwagę, są np. samoistne wyłączanie się urządzenia w momencie bezczynności, alarm dźwiękowy informujący o alarmującym wyniku czy możliwość podłączenia przez Bluetooth z urządzeniami mobilnymi. Warto sprawdzić, czy dany pulsoksymetr można ładować, a może działa on jedynie na baterie. Poza tym duże znaczenie ma deklarowany przez producenta ewentualny zakres błędu czy okres udzielanej gwarancji.

Jak prawidłowo zmierzyć poziom saturacji?

Wiadomo już, jaki pulsoksymetr kupić. Jak jednak należy go obsługiwać? W praktyce jest to urządzenie bardzo łatwe w obsłudze. Mimo to warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby otrzymane wyniki były naprawdę wiarygodne.

Przede wszystkim pulsoksymetr zakłada się zazwyczaj na palec wskazujący. Jego opuszek powinien znaleźć się w środkowej części pola pomiarowego. Palec nie może być jednak mokry lub zimny. Dobrze jest wcześniej go nieco rozgrzać np. wykonując delikatny masaż. Paznokieć nie powinien być pomalowany lakierem i to niezależnie od rodzaju. Poza tym pacjent musi znajdować się w pozycji leżącej lub półleżącej.

Pulsoksymetr - na jakie elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Wiele osób zastanawia się, jaki pulsoksymetr kupić. To efekt pandemii koronawirusa, podczas której popularność tego typu urządzeń znacznie wzrosło. Niestety dla wielu osób wybór odpowiedniego sprzętu jest nie lada problemem. Co więc w tym przypadku powinno mieć kluczowe znaczenie?

Jak już wspomniano wyżej, bardzo istotne jest przeznaczenie pulsoksymetru. Ma to być urządzenie dla osoby dorosłej, a może dla dziecka? Okazuje się, że poszczególne modele mogą mieć różne przeznaczenie. Dodatkowo pulsoksymetry bywają profesjonalne lub przeznaczone do użytku domowego. Te drugie są oczywiście znacznie tańsze i o wiele prostsze w budowie. Największą popularnością cieszą się modele napalcowe. Urządzenia stosowane w szpitalach kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Oferują jednak i lepszą jakość działania.

Pulsoksymetry są urządzeniami elektrycznymi, a więc mogą mieć różne źródła zasilania. Proste modele napalcowe są na ogół zasilane w sposób bateryjny za pomocą popularnych paluszków. Droższe modele np. zegarki smart z funkcją pomiaru saturacji mają już zasilanie przez USB.

Co ciekawe, pulsoksymetry różnić się mogą także dokładnością dokonywanych pomiarów. Standardowy próg błędu w tym przypadku nie powinien przekraczać 2% przy saturacji i 3% przy mierzeniu tętna. Jednak sporo zależy również od wybranego modelu i jego przeznaczenia. Zazwyczaj zakres pomiarowy tętna wynosi od 30 do 240 bpm. W przypadku saturacji jest to od 0 do 100%.

Na końcu warto także wspomnieć o możliwości dokonywania pomiaru w nocy. W praktyce niewiele pulsoksymetrów na to pozwala. Jednak osoby cierpiące na bezdech nocny czy inne choroby przewlekłe, powinny poszukać w sklepach właśnie takiego modelu pozwalającego na mierzenie saturacji także w nocy.

Pulsoksymetr a COVID-19

Pulsoksymetry stały się bardzo popularne wraz z pandemią koronawirusa. Dlaczego tak się stało? Wykorzystywane są bowiem do kontrolowania przebiegu choroby COVID-18. W przypadku pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 może bowiem dojść do stanu niedotlenienia. Jest to tzw. cicha hipoksja. Dokonywanie regularnych pomiarów saturacji pulsoksymetrem pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości i podjęcie odpowiedniej reakcji. W ten sposób można uniknąć poważnych powikłań, które wynikają z niedotlenienia organizmu. Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia osoby z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa powinny otrzymywać pulsoksymetry. Wówczas można bezproblemowo w warunkach domowych mierzyć poziom wysycenia krwi tlenem. Takie urządzenie warto mieć zresztą w swoim domu na stałe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl