Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jaki papier ścierny wybrać do usuwania lakieru z drewna i na co zwrócić uwagę podczas tego zabiegu?

W jednym z wcześniejszych wpisów dotyczących papierów ściernych poruszyliśmy już temat usuwania lakieru z drewna. Dzisiaj chcielibyśmy trochę rozwinąć ten wątek. Nadal bowiem jest wiele wątpliwości i zapytań, które zasługują na wyjaśnienie. Drewno to ponadczasowy wyrób. Czasami jednak wymaga renowacji. Jeśli masz rękę do takich rzeczy, możesz rozważyć samodzielne wykonanie tej czynności. W dzisiejszym artykule nieco bardziej zagłębimy się więc w to, jaki papier ścierny wybrać do usuwania lakieru z drewna oraz podpowiemy Ci, na co powinieneś zwracać uwagę podczas wykonywania tej czynności.

Usuwanie lakieru z drewna – szlifierka czy tradycyjny papier ścierny?

Do usuwania lakieru z drewna można użyć zarówno tradycyjnego papieru ściernego, jak i nieco zautomatyzować cały proces, stawiając na szlifierkę. Urządzenie to jest coraz powszechniej stosowane, a to wszystko dlatego, że dąży się do maksymalnego ułatwienia pracy. Kiedy masz do czynienia z dużą powierzchnią, ręczne szlifowanie lakieru mogłoby być żmudne i męczące. Jest to bowiem bardzo pracochłonny proces. Należy jednak zaznaczyć, że szlifierka to dość agresywne urządzenie. W jej wypadku wymaga się więc wprawy, gdyż w przeciwnym razie można zrobić wgłębienia. Nie zawsze też będzie odpowiednia.

Tyczy się to np. małych powierzchni lub miejsc trudno dostępnych. Wówczas bezpieczniej jest zastosować tradycyjny papier ścierny. Szlifowanie będzie w ten sposób dokładniejsze i dotrze w każdy zakamarek. To samo tyczy się mebli zainfekowanych kornikiem. Szlifierka mogłaby uwidocznić tunele wydrążone przez drewnojady, co nie prezentowałoby się zbyt dobrze. Szlifowanie ręczne jest natomiast delikatniejsze, więc w jego przypadku jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska. Ostrożność wskazana jest też podczas usuwania lakieru z antyków oraz innych, starych mebli. Zazwyczaj ich wiek i charakter są dodatkową zaletą, dlatego nie warto się jej wyzbywać. Tak mogłoby się stać np. wtedy, gdy pozbyłbyś się starej patyny.

Niekiedy warto także przed szlifowaniem zastosować odpowiedni środek chemiczny. Po jego użyciu lakier zacznie pęcznieć i się łuszczyć. Dzięki temu łatwiej jest się go pozbyć.

Jaka szlifierka do usuwania lakieru z drewna?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szlifierek. Dobrze jest więc zadać sobie pytanie, która z nich będzie odpowiednia do usuwania lakieru z drewna. Otóż możesz oczywiście użyć tradycyjnej szlifierki kątowej. Wystarczy dołączyć do niej odpowiedni dysk czepny i nałożyć na niego papier ścierny. To tradycyjne rozwiązanie nie zawsze jednak dotrze w każde miejsce. Jeśli zależy Ci na precyzji, to lepiej jest rozważyć zakup szlifierki mimośrodowej lub oscylacyjnej. W naszym sklepie zaopatrzysz się np. w szlifierkę mimośrodową oscylacyjną wyposażoną we własny odpylacz. Funkcja ta jest dużą zaletą, gdyż należy zaznaczyć, że podczas szlifowania szlifierką wydziela się bardzo dużo pyłu. To zaś może obniżać skuteczność – zwłaszcza przy grubej warstwie i twardych lakierach. Odpylacz pozwala na bieżąco eliminować zanieczyszczenia ze szlifowanego przedmiotu i otaczającej go przestrzeni. Sprawdzi się zwłaszcza przy dużych i płaskich powierzchniach. W rezultacie w bardzo krótkim czasie otrzymasz gładką taflę drewna.

Jaki papier ścierny do usuwania lakieru z drewna?

To, jaki papier ścierny należy wybrać do usuwania lakieru z drewna, nie jest aż tak oczywiste. Zaleca się bowiem rozpatrzenie kilku czynników, które mogą mieć duży wpływ na efekt, jaki uzyskasz. Zanim sięgniesz po konkretny wariant, zwróć więc uwagę na:

Gradację papieru

Podczas wyboru papieru ściernego jedną z najważniejszych kwestii jest jego gradacja, czyli inaczej mówiąc ziarnistość. Dzielimy ją na:

– grubą od 40 do 60,

– średnią 80-120,

– drobną 150-180,

– bardzo drobną 220-240,

– super drobną, powyżej 280.

Przy szlifowaniu takich materiałów jak drewno nie możesz od razu przejść do tej najdrobniejszej. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu gładkiej powierzchni, to musisz zacząć od większej (mniejszy numer) i stopniowo przechodzić do coraz mniejszej (większy numer). Niewskazane jest bowiem stosowanie tylko jednej ziarnistości, ponieważ nie uzyskasz w ten sposób zamierzonego efektu. Co więcej, może to doprowadzić do szybszego zużywania i zarysowania obrabianego materiału. Zastosuj więc kilka rodzajów gradacji, kolejno przechodząc przez wszystkie jej warianty i nie pomijając żadnego z nich. Dotyczy to zarówno ręcznej, jak i maszynowej obróbki. Ostateczny wybór zależeć będzie jednak od zamierzonego efektu, gdyż w zależności od gradacji mogą występować różnice w ponownym barwieniu. Ważne jest jednak, aby wszystkie elementy potraktować taką samą granulacją papieru. Inaczej niektóre z nich mogą być jaśniejsze.

W przypadku ręcznej obróbki najlepiej rozpoczynać od papieru o gradacji 80-120, a kończyć 150-200. Dokładnie rozważ użycie drobniejszego ziarna, zwłaszcza jeśli planujesz ponowne pokrycie materiału. Im gładsza powierzchnia, tym substancja gorzej przywiera, wobec tego może zacząć się łuszczyć.

Narzędzia, które wybierzesz

Wyżej poruszyliśmy tematykę dotyczącą metody szlifowania. Jak już wiesz, może ona odbywać się ręcznie, za pomocą tradycyjnego papieru ściernego, jak i z użyciem szlifierki. Wbrew pozorom to, na którą z metod się zdecydujesz, będzie miało duży wpływ na rodzaj papieru. Wspominaliśmy o tym, że szlifierka to agresywne urządzenie. W jej przypadku również rozpocznij więc papierem o wysokiej gradacji i stopniowo przechodź na papier o niższej gradacji. Miej jednak na uwadze to, że przy użyciu tak zaawansowanych urządzeń, potrzebne jest nieco delikatniejsze ścierniwo niż w przypadku obróbki ręcznej. Tutaj ziarnistość jest szczególnie ważna. Każdy błąd może skutkować przypaleniem materiału.

Od wybranej metody zależeć będzie również to, czy użyjesz tarczy listkowej (przeznaczonej do szlifierek) czy też papieru ściernego w rolce (wykorzystywanego przy metodzie ręcznej).

Rodzaj drewna i substancja, której chcesz się pozbyć

Do każdego materiału wymagany jest inny rodzaj ścierniwa. Wiele osób o tym zapomina, co niestety nie zawsze dobrze się kończy. Na początek sprawdź zatem, czy wybrany papier na pewno przeznaczony jest do drewna. Istotne jest też to, czy jest ono twarde, średnie, a może miękkie. Duże znaczenie ma również substancja, której chcesz się pozbyć, a mianowicie – jak gruba jest jej warstwa i czy jest miękka, czy twarda.

Dlaczego nie można pominąć żadnego rodzaju gradacji?

Zastanawiasz się pewnie, dlaczego nie można pominąć żadnego rodzaju gradacji. Warto więc rozwiać te wątpliwości. Mianowicie, jeśli chcesz pozbyć się lakieru z drewna, nie patrz na to, by gradacja była jak najostrzejsza. To mogłoby skutkować zniszczeniem drewnianej powierzchni. Teoretycznie wydawać się może, że praca z ostrzejszym materiałem zajmie mniej czasu. W praktyce jednak bardzo duże przeskoczenie gradacji wcale go nie zaoszczędzi – za to może go wydłużyć i to nawet dwukrotnie. Co prawda dopuszczalne jest pominięcie jednego rodzaju gradacji. Trzeba się jednak liczyć z gorszym efektem, który niestety często uwidacznia się dopiero po lakierowaniu. Zaczynając od delikatniejszego papieru ściernego, jakość obróbki będzie znacznie lepsza. W ten sposób usuwane są bowiem zalegające drobiny, a także zarysowania z poprzedniej obróbki.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas usuwania lakieru z drewna?

Cały proces może wyglądać nieco inaczej, jeśli chcesz usunąć z drewna lakier na wysoki połysk. Co prawda jest to bardzo uciążliwe, jednak również możliwe. Jeśli zależy Ci tylko na rysach, to one często są jedynie powierzchowne. Zazwyczaj więc można je zeszlifować papierem ściernym o drobnej gradacji. Natomiast kiedy chcesz całkowicie pozbyć się lakieru, to najlepiej najpierw potraktować go opalarką. Jest to urządzenie, które emituje gorące powietrze. Na skutek jego działania lakier nagrzewa się, a w rezultacie również mięknie i marszczy się, przez co łatwiej go usunąć. Kiedy zacznie pęcznieć, zdrap go szpachelką, uważając na to, aby nie uszkodzić materiału. Po pozbyciu się wierzchniej warstwy możesz przejść do szlifowania papierem ściernym o gradacji powyżej 180. Usunie to drobne pozostałości i przygotuje powierzchnie pod warstwę wykończeniową.

Pamiętaj też o tym, że przed nałożeniem nowej warstwy lakieru lub farby powierzchnia musi być bardzo dokładnie odpylona. Niezbędne jest także jej odpowiednie przygotowanie. Z dużą starannością pozbądź się resztek starego lakieru i nierówności. W przeciwnym razie niezależnie od tego, czy pokryjesz materiał lakierem, bejcą, czy też woskiem, mogą pojawić się na nim plamy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl