Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jaki klucz udarowy elektryczny wybrać do zastosowań domowych?

Klucze udarowe wykorzystywane są do odkręcania oraz przykręcania nakrętek i śrub za pomocą udaru. Zazwyczaj są o wiele bardziej precyzyjne w działaniu niż klucze ręczne. Mają sporą moc, a przy okazji umożliwiają regulację obrotów. Jaki klucz udarowy elektryczny wybrać i czym się należy w tym przypadku kierować? Jakie jest zastosowanie tego narzędzia?

Klucz udarowy elektryczny i jego zastosowanie

Na samym starcie warto zastanowić się, jaki klucz udarowy elektryczny będzie w ogóle potrzebny. Wykorzystywany ma być do sezonowej wymiany kół, a może jego zastosowanie ma być całkiem inne?

Klucze udarowe są używane głównie do przykręcania i odkręcania śrub. Sprawdzają się więc w przypadku samochodów i specjalistycznych konstrukcji stalowych. Jednak sporo narzędzi dodatkowo ma specjalne adaptery, za których sprawą do klucza zamontować można dodatkowo wiertło bądź końcówkę do wkrętów. W ten sposób produkt wykorzystać można również do wielu innych prac w domu. Dobrze jest ten element sprawdzić przed zakupem. Oczywiście niezależnie od sytuacji, zawsze potrzebne są również nasadki udarowe.

Jaki klucz udarowy elektryczny wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jaki klucz udarowy elektryczny kupić dla siebie i czym się przy tym kierować. Podstawa to oczywiście moc urządzenia. Nie powinna być ona mniejsza niż 400W, ale w najlepszych modelach osiąga i 1000W. W zależności od zastosowanego silnika, klucz może dokręcać śruby z momentem obrotowym od 300 do 1000 Nm. Moment obrotowy uzależniony jest od średnicy czy rodzaju śruby. Im większe elementy złączne są montowane, tym większy moment obrotowy jest potrzebny. Warto to wziąć pod uwagę przy wyborze narzędzia.

Kolejnym istotnym czynnikiem są akcesoria, w które klucz udarowy elektryczny jest wyposażony. Narzędzie musi się też sprawdzać podczas długotrwałej pracy. Najczęściej klucze udarowe oferują regulację kierunku pracy. Przełącznik znajduje się w okolicach spustu. To przydaje się w czasie kręcenia śrub i wiercenia. Dodatkowo klucz udarowy elektryczny może mieć również elektroniczny hamulec. Zatrzymuje on sprzęt po zdjęciu palca ze spustu. Na samym końcu warto sprawdzić, jak ciężkie jest dane narzędzie. To ważne, gdy w planach jest praca trwająca wiele godzin.

Klucz udarowy elektryczny - na które parametry warto zwrócić uwagę?

Jaki klucz udarowy elektryczny wybrać? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że jest to narzędzie służące głównie do wkręcania i wykręcania śrub. Przydaje się m.in. podczas wymiany opon w pojazdach różnego rodzaju. Poza tym z udarowych kluczy elektrycznych korzystają często budowlańcy przy mocowaniu szalunków i barierek. Są to narzędzia idealne dla majsterkowiczów. Modele elektryczne nie wymagają podłączenia do sprężarki, co jest koniecznością w przypadku kluczy pneumatycznych. Wykorzystywać je z powodzeniem można także na zewnątrz budynków. Ponadto nie są to narzędzia zbyt duże, a więc wozić je ze sobą można np. w samochodzie. Wybrane klucze można nawet podłączyć do gniazda zapalniczki samochodowej.

Narzędzia udarowe elektryczne są zazwyczaj zasilane sieciowo. Wymagają więc podłączenia do prądu. Jednak są to sprzęty bardzo efektywne. Z drugiej strony nie wszystkie zapewniają wysoki komfort pracy. Warto więc zdecydować się na model z długim i mocnym przewodem. Dwa metry to w tym przypadku minimum. Ewentualnie zdecydować się można na klucz zasilany akumulatorowo. Jego bateria musi być regularnie ładowana, ale za to takie narzędzie może być wykorzystywane w miejscach bez dostępu do sieci. Niestety akumulator i ładowarkę trzeba zazwyczaj zakupić osobno, co oznacza dodatkowe koszty.

Jaki klucz udarowy elektryczny warto wybrać - co jeszcze ma znaczenie?

Jaki klucz udarowy elektryczny kupić? Jak już wspomniano wyżej, duże znaczenie ma w tym przypadku moc i moment obrotowy. Od tego zależy w dużej mierze efektywność sprzętu. Moc powinna być dość wysoka. Moment obrotowy mieści się z kolei na ogół w zakresie od 100 do 800 Nm. Czasem producenci informują o maksymalnym momencie obrotowym przy odkręcaniu i dokręcaniu śrub.

W przypadku elektrycznych kluczy udarowych prędkość obrotową można najczęściej samodzielnie regulować. Jej maksimum to nawet 3600 obrotów na minutę. Jednak nie to jest najważniejsze przy odpowiedzi na pytanie, jak klucz udarowy elektryczny kupić. Wynika to z faktu, że różnice w szybkości wykręcania śrub pomiędzy poszczególnymi urządzeniami nie są duże. Ponadto wartość ta i tak podawana jest dla klucza nieobciążonego. Narzędzie pod obciążeniem pracuje niestety zawsze wolniej.

Większą wagę natomiast warto przyłożyć do wagi i wymiarów urządzenia. Im jest ono lżejsze, tym oczywiście lepiej. To zmniejsza bowiem zmęczenie rąk w czasie pracy. W praktyce najlepiej sprawdzają się klucze o wadze do 3,5 kg. Nie warto też kupować sprzętów bardzo dużych. Te mniejsze są w stanie dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc i łatwiej jest nimi manewrować.

Jaki klucz udarowy pneumatyczny wybrać? Dobrze sprawdzają się urządzenia z obudową wykonaną z tworzywa sztucznego. Jeśli jest ona dodatkowo wzmocniona np. włóknem szklanym, nie ma się co martwić jej uszkodzeniem. Warto stawiać na narzędzia z rękojeścią pokrytą materiałem antypoślizgowym np. gumą. To poprawia ogólny komfort pracy i wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo. Nie ma bowiem ryzyka, że klucz wypadnie z ręki.

Niektóre udarowe klucze elektryczne są wyposażone dodatkowo w oświetlenie - energooszczędne diody LED. To rozwiązanie sprawdza się w gorzej oświetlonych miejscach. Poza tym w skład zestawu podstawowego na ogół wchodzą wymienne nasadki w kilku popularnych rozmiarach. Czasem sprzęty są sprzedawane razem z wygodną walizką transportową.

Dlaczego klucze udarowe elektryczne są tak popularne?

Wiadomo już, jaki klucz elektryczny udarowy kupić. Warto się jednak zastanowić, dlaczego są to narzędzia cieszące się dużą popularnością.Sprzęty tego typu służą do wkręcania i wykręcania śrub przy użyciu jedynie minimalnej siły fizycznej. Nie potrzebują one do działania dodatkowych urządzeń. Przeciwieństwem są udarowe klucze pneumatyczne, które muszą współpracować z kompresorem i zbiornikiem. Napędy oparte na silnikach wymagają jednak ciągłego zasilania prądem. Stąd też często się rozładowują.

Kiedy klucz udarowy elektryczny jest najlepszym rozwiązaniem? To narzędzie niezastąpione w warunkach garażowych. Wykorzystywane może być jednak także w podróży. Tutaj dobrze sprawdzić się może model akumulatorowy. Klucz tego typu jest nieoceniony wówczas, gdy nie jest potrzebne urządzenie o bardzo dużej mocy lub gdy używane jest ono od czasu do czasu. Sprzęty elektryczne mogą być bardzo lekkie. Pod tym względem najlepiej wypadają klucze zasilane z gniazda zapalniczki. Te podłączane do gniazdka elektrycznego muszą być wyposażone w dość długi przewód. W przeciwnym wypadku trzeba będzie skorzystać z przedłużacza, co zbyt wygodne nie jest.

Klucze udarowe elektryczne - ważne opcje dodatkowe

Jaki klucz udarowy elektryczny wybrać dla siebie? Warto też zwrócić uwagę na różnego rodzaju opcje dodatkowe. O czym w tym przypadku mowa?

Klucze udarowe kątowe to narzędzia, które umożliwiają pracę w miejscach niedostępnych dla standardowych kluczy. Oczywiście sięgają po nie zazwyczaj profesjonaliści, gdyż są dość drogie i trudniej dostępne w sprzedaży. Inaczej jest z kluczami udarowymi z regulacją. Zakup modelu bez regulacji w zasadzie nie ma większego sensu. To bardzo istotne w kluczach z większym momentem obrotowym. Jeśli mają być uniwersalne, musi być możliwość ograniczenia tego parametru w wybranej chwili. Ciekawą propozycją są na pewno klucze udarowe z dynamometrem. W praktyce większość połączeń musi być wykonana przy danym momencie obrotowym. Ważna jest nie tylko możliwość jego regulacji, ale i określenia efektywnej siły. Dlatego wiele kluczy profesjonalnych wyposażonych jest właśnie w dynamometr.

Oczywiście klucze udarowe elektryczne należy kupować razem z nasadkami. W większości przypadków bity wchodzą już w skład zestawu podstawowego. Jeśli tak nie jest, należy w nie od razu zainwestować. Przydatnym gadżetem jest także wspomniana już walizka transportowa. W ten sposób narzędzia można bezproblemowo przewozić z miejsca na miejsce bez obaw o zgubienie poszczególnych elementów.

Klucz udarowy elektryczny czy pneumatyczny?

Klucz udarowy elektryczny jest z pewnością niezastąpiony podczas prac wykonywanych okazjonalnie czy w terenie. Sprawdza się wówczas, gdy narzędzie trzeba przetransportować na większą odległość. Nie wymaga bowiem współpracy ze sprężarką. Ciekawym rozwiązaniem są przy tym modele zasilane akumulatorowo. Klucz udarowy elektryczny to dobry wybór, gdy nie jest to sprzęt użytkowany codziennie.

Narzędzia udarowe pneumatyczne są przeznaczone raczej dla profesjonalistów niż amatorów. Są one mocne i niezawodne w działaniu. Spotkać się z nimi można m.in. w warsztatach samochodowych. To urządzenia wysokiej jakości, ale też droższe niż te elektryczne. Dodatkowo muszą zostać podłączone do kompresora, co oznacza dodatkowy wydatek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl