Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jaki klucz do świec w aucie sprawdzi się podczas ich wymiany? Poznaj najlepsze rozwiązania!

Wymiana świec w aucie to z pozoru nieskomplikowana czynność. Jednakże mniej doświadczeni majsterkowicze mogą mieć z tym problemem. Brak zachowania ostrożności to gwarancja wystąpienia mniejszych lub większych uszkodzeń silnika. Równie ważne jest zastosowanie przeznaczonych do tego celu narzędzi. Jaki klucz do świec spełni swoje zadanie? Sprawdź, jakie warianty możesz wykorzystać i wybierz najlepsze rozwiązanie.

Świece samochodowe i rola w pracy jednostki napędowej

Świece żarowe i zapłonowe, stosowane odpowiednio w silnikach diesla oraz benzynowych, pełnią bardzo ważną funkcję, jeśli chodzi o jednostkę napędową auta. Ich rolą jest ułatwienie rozruchu pojazdu. Zwłaszcza gdy masz do czynienia z niskimi i niesprzyjającymi temperaturami. Działanie tych właśnie elementów przyczynia się do podgrzewania powietrza znajdującego się w komorze spalania. Tym zapewniają prawidłową temperaturę umożliwiającą zapłon mieszanki paliwowej.

Dlatego też, aby auto mogło funkcjonować bez zarzutu, nie może obejść się bez cyklicznego przeglądu ich stanu, podobnie jak w przypadku wszystkich innych podzespołów. Natomiast, gdy zauważysz niepokojące objawy zużycia, takie jak kopcenie z rury wydechowej, nierówna praca jednostki napędowej lub pojawiająca się kontrolka, należy bezzwłocznie przystąpić do wymiany. Pomocą służą odpowiednie narzędzia. Pojawia się zatem pytanie, jaki klucz do świec sprawdzi się najlepiej podczas serwisowania?

Jaki klucz do świec? Modele dynamometryczne powszechnym rozwiązaniem

Jednym z najlepszych rozwiązań jest klucz dynamometryczny. Mowa o narzędziu wykorzystywanym do odkręcania oraz przykręcania śrub, nakrętek i innych elementów przy użyciu dokładnie określonej siły, zwanej również momentem. Zastosowanie klucza pozwala odpowiednio dostosować ów moment, dzięki czemu poszczególną czynność wykonasz z taką siłą, na jaką się zdecydowałeś.

Powyższe działanie klucza jest możliwe, dzięki zawartej w nim sprężynie. Wybrany poziom siły sprawia, że zostaje ona napięta w sposób odpowiedni dla danego momentu. Tym samym pozwala na użycie narzędzia w konkretnych warunkach pracy. Swoją rolę odgrywa również zapadka. Przyczynia się do zablokowania klucza, gdy zostanie osiągnięta prawidłowa siła dokręcania lub wykręcania konkretnego elementu.

Klucz dynamometryczny odznacza się wysoką precyzją, dzięki czemu znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach. Mowa przede wszystkim o motoryzacji, budownictwie, czy przemyśle. Jest również elementarnym wyposażeniem każdego warsztatu i serwisu. Wybór tego typu narzędzia bywa utrudniony ze względu na to, iż występuje w różnorodnych wariantach. Jaki klucz do świec spośród modeli dynamometrycznych będzie zatem najlepszy?

Klucze dynamometryczne mechaniczne

Z racji tego, że masz do czynienia z niezwykle uniwersalnym narzędziem, istnieje mnóstwo rodzajów, których nie sposób przedstawić wszystkie. Skupimy się zatem na najpopularniejszych z nich.

Na pierwszy plan wysuwają się modele mechaniczne, spotykane w wielu warsztatach i nie tylko. Nazywane są również kluczami klikowymi, ze względu na występujące charakterystyczne „kliknięcie” w momencie przekroczenia wybranej wartości momentu. Zakres najczęściej wynosi od 20 do 200 Nm. W niektórych przypadkach powyższy parametr wręcz przekracza 200 Nm.

Klucze dynamometryczne wychylne

Alternatywą dla wariantów klikowych są klucze dynamometryczne wychylne lub też wskazówkowe. Jeśli chodzi o ich konstrukcję, powyżej rączki umiejscowiona jest specjalna podziałka zawierająca określoną skalę wartości momentu. W trakcie demontażu świecy, gdy stawia ona opór, wskaźnik wchodzi w ruch. Dzięki temu z łatwością można sprawdzać, czy jest ona odkręcana z właściwą siłą.

Poszczególne warianty mogą różnić się od siebie przede wszystkim zakresem momentu, a także dodatkową funkcjonalnością. Niezależnie, który z nich wybierzesz, ich zasada działania jest identyczna. Zarówno przypadku pracy przy świecach zapłonowych, jak i żarowych. Wystarczy wybrać prawidłową siłę, a w dalszej kolejności nałożyć na świecę właściwą nasadkę. Następnie pozostaje już tylko przyłożyć klucz oraz dokręcić dany element do chwili osiągnięcia wyznaczonej wartości siły.

Klucz do świec – skorzystaj z urządzenia pneumatycznego

Narzędzia dynamometryczne to oczywiście nie wszystko. Jeśli zastanawiasz się jaki klucz do świec oprócz przedstawionych wyżej wariantów również sprawdzi się podczas realizacji zadań serwisowych, pamiętaj, że profesjonalne warsztaty z powodzeniem wykorzystują klucze udarowe.

Mowa o narzędziach, których funkcjonowanie opiera się na układzie sprężonego powietrza odpowiadającego za generowanie mocy. To właśnie ona jest niezbędna dla prawidłowego działania. Jak łatwo się zatem domyślić, ich zastosowanie wymaga jednoczesnego użycia sprężarki. Gdy wirnik poprzez przetoczenie powietrza wejdzie w ruch obrotowy, zostaje wytworzona energia. Następne trafia ona na wał napędowy, czego efektem jest możliwość pracy klucza udarowego, czyli urządzenia odznaczającego się prostotą konstrukcji oraz efektywnością działania.

Z racji tego, że masz do czynienia z powszechnym sprzętem użytkowanym w wielu miejscach, na rynku nie brakuje różnorodnych modeli wyróżniających się swoimi parametrami. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Aspekty, które należy uwzględnić przy wyborze klucza udarowe

Duże znaczenie ma przede wszystkim parametr mocy obrotowej, który dostosowywany jest do charakteru wykonywanych czynności. Z racji tego, że wymiana świec nie jest tak wymagająca, jak chociażby serwisowanie opon samochodów ciężarowych, wspomniana moc nie musi być szczególnie wysoka.

Należy jednak pamiętać, że masz do czynienia ze sprzętem o dużym potencjale, jeśli chodzi o jego użytkowanie. Śmiało zatem możesz sięgnąć po model, w przypadku którego maksymalna wartość powyższej właściwości przekracza 1000 Nm. Takie rozwiązanie pozwoli cieszyć się uniwersalnością klucza udarowego, który sprawdzi się też podczas obsługi zawieszenia, opon, a także w wielu innych zadaniach.

Istotną rolę odgrywa możliwość swobodnego przystosowywania momentu obrotowego. Najczęściej jest to trójstopniowa regulacja skokowa. Nie brakuje jednak modeli dających sposobność bardziej precyzyjnej regulacji. Warto przyjrzeć się też rodzajowi silnika. Najbardziej pożądane są warianty bezszczotkowe, które cechują się większą żywotnością niż szczotkowe odpowiedniki. Praktycznym rozwiązaniem jest także dodatkowa walizka ułatwiająca transport sprzętu, dzięki zawsze znajdzie się pod ręką, chociażby w trakcie podróży.

Jak klucz do świec? Modele nasadowe alternatywą wśród ręcznych narzędzi

A co jeśli nie należysz do zwolenników narzędzi pneumatycznych? Jest jeszcze inne wyjście znajdujące się w oprzyrządowaniu ręcznym. Jakie klucze do świec będą zatem odpowiednie? Za sprawdzone i popularne uchodzą rodzaje nasadowe. Składają się z nasadki o sześciokątnym kształcie, trzpienia, a także otworu. Jak najbardziej występują w różnorodnych opcjach, odróżniając się od siebie m.in. budową nasadki.

Klucze nasadowe dostępne są w zróżnicowanych zestawach, wśród których znajdziesz szereg wariantów. Każdy z nich ma swoją określoną wielkość, która najczęściej mieści się w przedziale od 8 do 32 mm. Można je zastosować jako samodzielne elementy lub przy użyciu grzechotki. Sięgnięcie po tego typu akcesorium to dużo korzystniejsze rozwiązanie skracające przede wszystkim czas pracy, a także wpływające na komfort jej wykonywania.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze kluczy nasadowych

Decydując się na klucze nasadowe, warto dokładnie zastanowić się, do czego posłuży Ci cały zestaw. Jak wiadomo, obszerny komplet wykorzystasz nie tylko podczas wymiany świec samochodowych, lecz także w wielu innych pracach warsztatowych i nie tylko. Mając na uwadze przede wszystkim branżę motoryzacyjną, największe znaczenie ma rozmiar nasadek. Jeśli chodzi zaś o samą pracę z elementami układu zapłonowego, najczęściej stosuje się warianty 16 mm. Natomiast pozostałe nasadki mogą przybierać rozmiar nawet do 32 mm.

Chcąc cieszyć się komfortem przechowywania i transportowania kluczy, nie zaszkodzi, aby przyjrzeć się rozmiarom samej walizki. Doskonale sprawdzi się nieduży zestaw, w którym z łatwością umiejscowisz najczęściej wykorzystywane elementy. Skrzynki o pokaźniejszej wielkości mogą okazać się niepraktyczne, a w ich wnętrzu dość szybko zapanuje niepożądany bałagan. Same nasadki mają zaś tendencję do częstego wypadania. Przy dużym zróżnicowaniu zawartości, odnalezienie potrzebnego w danym momencie wariantu nierzadko bywa problematyczne.

Wymiana świec żarowych i zapłonowych – jak zrobić to samemu?

Skoro już wiesz jakie klucze do świec możesz wykorzystać w trakcie ich wymiany, warto przyjrzeć się, jak w bezpieczny sposób przeprowadzić całą procedurę. Z pozoru jest to bardzo proste zadanie, lecz wymaga dużej ostrożności.

Wymiana świec żarowych i zapłonowych w pierwszej kolejności wymaga oczywiście zdjęcia osłony silnika. Następnie należy przystąpić do odłączenia wszelkich kabli, a także usunięcia nieczystości, które mogłyby przyczynić się do zanieczyszczenia jednostki napędowej. Tak samo trzeba postąpić z gniazdami świec po wcześniejszym odkręceniu śrub. Sprawdzi się tutaj, chociażby wykorzystanie sprężonego powietrza. Montaż nowych elementów nie obejdzie się bez pokrycia ich specjalnym smarem odpornym na działanie wysokiej temperatury. Na samym końcu przyjdzie Ci dokręcić świece przy użyciu odpowiedniego momentu klucza.

Jak zatem widać, podczas wymiany świec samochodowych z powodzeniem możesz zastosować różnorodne warianty kluczy. Biorąc pod uwagę fakt, że wśród poszczególnych rodzajów znajdziesz też odróżniające się od siebie modele pod względem budowy i parametrów, z łatwością dobierzesz właściwe rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb, czy też posiadanych umiejętności. Szukając ich, nie musisz odchodzić daleko. Wystarczy zapoznać się z propozycjami naszego e-sklepu i wybrać narzędzia spełniające indywidualne oczekiwania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl