Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jaki klucz do śruby M8 będzie Ci potrzebny? Przegląd wiedzy o kluczach do śrub

Dobieranie kluczy do śrub na oko jest bez sensu. Lepiej poznać sprawdzone sposoby na radzenie sobie z tym w każdej sytuacji. Dotyczy to szczególnie tych śrub, które stosowane są powszechnie, np. śrub m8. Jaki klucz będzie do niej pasował? Najważniejsze zasady jego doboru znajdziesz w kolejnych akapitach naszego tekstu. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Czy są normy określające śruby i klucze?

Śruby w Polsce są produkowane i sprzedawane zgodnie z trzema normami.

Pierwszą z nich jest Polska Norma określona przez Polski Komitet Normalizacyjny. Drugą jest Niemiecka Norma DIN. Trzecią jest zaś ISO – norma ustalona przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną.

Rodzaje śrub występujących w Polsce

W Polsce – podobnie jak w innych miejscach świata – znajdziesz naprawdę różne rodzaje śrub. Różnią się one od siebie zasadniczo 4 elementami. Pierwszym jest oczywiście kształt łba. Drugim jest końcówka. Pamiętaj, że śruby mogą różnić się także długością i rodzajem gwintu. Szczególnie ciekawy jest rodzaj gwintu. Można go podzielić ze względu na sposób skręcania. Może być prawy lub lewy. Niektórzy używają podziału ze względu na skok. Może być to gwint normalny, drobnozwojony bądź grubozwojony. W oznaczeniach możesz spotkać gwint zewnętrzny oraz gwint wewnętrzny. Najwięcej mówi jednak kształt gwintu. Może być on metryczny, trapezowy niesymetryczny, trapezowy symetryczny, rowerowy, walcowy, trójkątny, toczny, okrągły, prostokątny oraz stożkowy. Mogą to więc być śruby oczkowe, śruby fundamentowe, śruby skrzydełkowe, śruby z uchem, śruby dociskowe, śruby pasowane, śruby z łbem wypukłym, śruby z łbem walcowym i szcześciokątnym. Oczywiście wszystkie wykonane są z najwyższej jakości stali, zapewniającej utrzymanie i trwałość samego materiału.

Jakie rozmiary śrub są najpopularniejsze?

Do najpopularniejszych rozmiarów śrub, oznaczanych przez średnicę gwintu, należą takie elementy łączące, jak: M2, M6, M10, M12, M14, M16, M18, M20, M22, M24, M27, M30 czy też M33. W sklepach możesz spotkać się na przykład z oznaczeniem M6X50. 6 oznacza w tym wypadku średnicę samego wkrętu bądź śruby. 50 mm to długość. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego szukać. Pamiętaj, że jeśli mierzysz długość śruby bądź wkrętu, nigdy nie rób tego z perspektywy całości. Długość mierzymy zawsze od łba śruby bądź główki.

Rodzaje kluczy do śrub występujących w Polsce

Śruby nie mogą istnieć bez kluczy. Chcąc przykręcić śrubkę, możesz skorzystać co najmniej z kilkunastu modeli.

Do najpopularniejszych należą klucze płaskie, które od lat przeznaczone są do śrub sześciokątnych. Można je znaleźć w każdym warsztacie. Każdy pamięta, jak trzeba było świecić tacie w odpowiednim miejscu i podawać właściwe klucze. One idealnie nadają się do przykręcania śrub zarówno w pionie jak i poziomie. Jedyne, na co warto uważać to fakt, że przez nieodpowiednie dobranie klucza do śruby sześciokątnej można ją po prostu zniszczyć.

Kolejnym rodzajem klasyki, występującym w każdym warsztacie, są klucze oczkowe. Nazwa oczywiście pochodzi od ich charakterystycznego kształtu, przypominającego ludzkie oko. W przypadku odkręcania śrub sześciokątnych fachowcy mówią, że popularne „oczko” potrafi bardziej trzymać śrubę niż klasyczny klucz płaski.

Jeśli nie możesz zdecydować się na zaprezentowany tu klucz płaski bądź klucz oczkowy, możesz wybrać ich połączenie – nazwane kluczem płasko-oczkowym. Z jednej strony znajduje się klucz płaski, z drugiej zaś oczkowy. Ten rodzaj klucza używany jest w momencie, gdy masz do czynienia z naprawdę upartą śrubą. Oczkiem próbujesz ją poluzować, natomiast klasyczną końcówką dążysz do jej odkręcenia.

Wszystkie one występują w sprzedaży zarówno pojedynczo, jak i w zestawach. Najczęściej jest to sześć sztuk w rozmiarze od M6 do M13. To, które wybierzesz zależy tylko i wyłącznie do Ciebie.

Klucze do śrub do zadań specjalnych

Istnieją sytuacje, w których nie ma szans na odkręcenie śruby za pomocą powyższych narzędzi. Na szczęście rynek nie znosi próżni i dzięki ludziom potrafiącym ułatwiać życie innym, mamy do wyboru również inne rodzaje kluczy.

Pierwszym rodzajem są klucze trzpieniowe, posiadające kształt litery T. Dzięki nim możesz wejść celem odkręcenia śruby w praktycznie każdy zakamarek. Najlepiej wykorzystasz je wtedy, gdy masz do odkręcenia śrubę w trudno dostępnym otworze.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są również klucze rurowe. Z pewnością mogłeś je zauważyć w zakładach wulkanizacyjnych, kiedy do odkręcenia jest bardziej „uparta” śruba. Wtedy w taką profesjonalną rurkę wkładasz pręt i odkręcasz upartą śrubkę. Klucze rurowe świetnie sprawdzą się także w domowych warunkach.

Kolejnym rodzajem kluczy do zadań specjalnych są narzędzia nasadowe. Z pewnością możesz kojarzyć je po bardzo charakterystycznym dźwięku wydawanym podczas kręcenia śrub. Nakładki w kształcie sześciokąta bądź dwunastokąta montuje się na uchwycie z grzechotką. To ona daje Ci możliwość ustawienia albo zakręcania lub też odkręcania śrubek. W zestawach takich kluczy nasadowych znajdziesz z pewnością dodatkowe elementy. Redukcje czy przedłużki ułatwiające pracę czy inne elementy, które pozwolą Ci na pracować szybciej. Rodzajem kluczy nasadowych są również te płasko-nasadowe.

Klucze fajkowe – jak sama nazwa wskazuje – mają kształt fajki. Z reguły producenci umieszczają na nich gniazda sześciokątne z jednej i z drugiej strony tak, by łatwiej można było dojść do śrubki.

Kolejnym rodzajem klucza do zadań specjalnych jest klucz udarowy. Na pierwszy rzut oka przypomina wiertarkę. Używany najczęściej w zakładach wulkanizacyjnych i pozwalający na mocowanie i luzowanie nakrętek w kołach.

Klucz do paska służy do odkręcania filtrów oleju – dzięki specjalnie zaprojektowanej pętli.

Klucz dynamometryczny. Dla każdego, kto chce precyzyjnie

Bardzo ciekawym i interesującym produktem jest klucz dynamometryczny. O co chodzi? Przede wszystkim istnieje możliwość dokręcania śrub, nie tylko M8, w sposób iście aptekarski. W jakimkolwiek miejscu, w którym masz do czynienia z materiałami kruchymi i podatnymi na zniszczenie, warto skorzystać właśnie z tego rozwiązania.

Oczywiście nie samym odkręcaniem śruby M8 żyje człowiek. Na rynku znajdują się różnego rodzaju klucze nastawne, które przydadzą się zarówno profesjonalnym mechanikom, jak i amatorom. Wśród rodzajów tych kluczy wyróżniamy klucz szwedzki, samozaciskowy, angielski oraz francuski. Chodzi o to, że w kluczu rozszerzamy szczęki za pomocą rączek. Chwytamy śrubę i kręcimy. W kluczu angielskim szczęki i ich rozstaw ustawia się za pomocą specjalnej śruby. Wtedy możesz chwycić śrubę i spróbować ją odkręcić. Kolejnym rodzajem klucza nastawnego jest francuz. Nie chodzi wcale o obywatela tego pięknego kraju ze stolicą w Paryżu. Szczęki w tym przypadku są ustawione równolegle do siebie. Łączy je śruba ślimakowa, którą jak w przypadku klucza angielskiego, możesz ustawiać na pożądany rozstaw szczęk. W kluczu szwedzkim, w którym M8 możesz odkręcić za pomocą szczęk, rozstaw szczęk ustawiasz dzięki nakrętce na rączce.

Co, gdy śruba nie chce się ruszyć?

Najgorsze jest to, że czasem śruba chce ruszyć się z miejsca. Nie ma praktycznie osób, które nie doświadczyły takiego zjawiska. Kręcisz, próbujesz płaskim lub oczkowym, a tu nic! Co możesz zrobić? Nasi dziadkowie pomagali sobie przy użyciu nafty. Smarujesz taką upartą śrubę tym płynem, posiadającym właściwości penetrujące i czekasz. Sama czynność nie należy do czasochłonnych, jednak oczekiwanie na efekty – jak najbardziej. Jeśli potrzebujesz działania szybkiego i od ręki – musisz skorzystać z innego sposobu. Na rynku są odrdzewiacze, których możesz użyć i natychmiast uzyskać efekt odkręconej śruby. Wielu fachowców zaczyna używać także pianek działających na tej samej zasadzie. W swoim działaniu są one bardzo podobne to preparatów w płynie. Którego użyjesz? Wybór należy do Ciebie!

A co, gdy żaden klucz nie da rady odkręcić?

Są jednak sytuacje, w których nawet dobry płyn do poluzowania nie pomoże. Wtedy pozostaje jedynie wywiercenie śruby za pomocą wiertarki. Oczywiście zniszczy się i śruba i powierzchnia wokół niej, jednak czasem jest to jedyny sposób na dostanie się do danego miejsca.

Czym grozi zły dobór klucza do śruby?

Złe dobranie klucza do śruby zawsze sprawi, że praktycznie nie odkręcisz danego elementu. Jeśli będzie za mały – nawet nie włożysz go w śrubę. Jeśli będzie za duży, nie dość, że nie chwycisz elementu, który chcesz odkręcić, to na dodatek możesz poniszczyć i śrubę i element, którego dotyczy Twoje działanie.

A może warto kupić zestaw kluczy nie tylko do M8?

Wiadomo, że w życiu nie będzie potrzebny Ci tylko klucz do śruby M8. Może się także zdarzyć, że w wyniku prac w mieszkaniu, domu czy na budowie okaże się, iż potrzebne będą także inne narzędzia. Możesz w takim wypadku pomyśleć o całym zestawie kluczy. Takie specjalne skrzynki, które odporne są na uszkodzenia, mogą mieć w sobie nie tylko klucz do śruby M8, ale również różnego rodzaju narzędzia: kombinerki, szczypce, śrubokręty a nawet trytki. Ilość narzędzi jest bardzo różna i zależy od producenta. Do największych należą zdecydowanie boxy, w których mieści się ponad 300 elementów.

Jak korzystać z kluczy czyli BHP dla M8?

Korzystanie z kluczy, nie tylko do M8, podlega pod BHP. Podczas używania kluczy zawsze staraj się używać rękawic i okularów ochronnych. Może wydawać się to dziwne, jednak zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć. Klucze po skończonej pracy możesz odłożyć do skrzynki wyczyszczone.

Śruba M8 – jaki klucz wybrać?

Jeśli doszedłeś do tego miejsca artykułu, to naprawdę pragnąłeś posiąść wiedzę na temat tego, jaki klucz będzie pasował do śruby M8. Ponad 9 tysięcy znaków trzymaliśmy Cię w niepewności co do sposobu odkręcenia tej śruby, ale teraz możemy odsłonić karty. Z pewnością nie będzie to klucz, który w wymiarze ma 8. Do jej odkręcenia potrzebny Ci będzie klucz o oznaczeniu 13 we wszystkich normach. Zarówno w Polskiej Normie, Niemieckiej Normie oraz ISO.

Poniżej prezentujemy tabelkę, która pozwoli Ci na odpowiedni dobór klucza do śruby z łbem sześciokątnym.

M3 – klucz 5,5

M3,5 – klucz 6

M4 – klucz 7

M5 – klucz 8

M6 – klucz 10

M7 – klucz 11

M8 – klucz 13

M10 – klucz 17

M12 – klucz 19

M14 – klucz 22

M16 – klucz 24

M18 – klucz 27

M20 – klucz 30

M22 – klucz 34

M24 – klucz 36

M27 – klucz 41

M30 – klucz 46

M33 – klucz 50

M36 – klucz 55

M39 – klucz 60

M42 – klucz 65

M45 – klucz 70

M48 – klucz 75

M52 – klucz 80

M56 – klucz 85

M60 – klucz 90

M64 – klucz 95

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl