Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jaka żyłka do kosy sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią

Wybór żyłki do kosiarki wydaje się sprawą oczywistą. Zresztą sąsiad zawsze kupuje pomarańczową żyłkę w kształcie małego kabelka i jego trawnik prezentuje się naprawdę imponująco. Jednak patrząc na rynek i wybór poszczególnych rodzajów, warto zapoznać się z tematem nieco dokładniej, bo żyłka żyłce nierówna, a każda ma zupełnie inne zastosowania. Jaka żyłka do kosy sprawdzi się najlepiej? Dziś podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie!

Zanim o żyłkach – talerze do koszenia

Żyłki są najpopularniejszym materiałem, który przeznaczony jest do koszenia. Większe kosy – szczególnie te spalinowe, mogą być wyposażone w tarcze tnące, które pozwolą Ci na koszenie naprawdę dużych łodyg czy nawet mniejszych kawałków drzew. Pod pojęciem tarcz do koszenia najczęściej na rynku spotkasz trójząb bądź nóż. W zależności od możliwości Twojej kosy możesz używać albo elementu plastikowego albo metalowego. Tak! W przypadku mniejszych prac dostępne są plastikowe elementy koszące. Większość producentów podaje wartości oraz materiał, z którego ma być zrobiony nóż. Zgodnie ze zdaniem większości z nich, przy mocy powyżej 1,2 KM można postawić na metalowe rzeczy. Z doświadczenia „zawodowych” działkowiczów wynika, iż najlepsze są właśnie trójzęby. Mają one zdecydowanie najostrzejsze ostrza i można nimi ciąć skutecznie różną roślinność – od traw, po nawet bardzo wymagające pnącza.

Z czego wykonane są żyłki do koszenia?

Żyłki do koszenia najczęściej wykonane są z nylonu. To materiał idealnie nadający się do walki z wszelakimi trawami, chwastami i innymi roślinami, których nie chcesz mieć w swoim ogrodzie. Mogą to być chociażby jeżyny bądź inne krzaki, dla których nie znajdujesz już miejsca w swoim ogrodzie czy na działce. Pamiętaj, że nylon jest materiałem, który nie za bardzo lubi ciepło. Może zacząć topić się podczas długiej pracy bądź gdy wystawisz go na letnie słoneczko. Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaki produkt wybierzesz – należy o niego dbać. Nie kładź go w miejscach narażonych na działanie słońca oraz innych czynników atmosferycznych. W związku z tym, iż koszenie jest w Polsce czynnością sezonową, staraj się nie robić zapasów żyłki, a kupować jej tyle, ile jej zużyjesz. Chomikowanie tego rodzaju przyrządu jest zupełnie niepotrzebne i nie sprawi, że w nowym sezonie na koszenie ruszysz z wyjątkowym entuzjazmem. Lepiej kupować ją na bieżąco. Wiadomo jednak, że szpulki z większą ilością metrów są tańsze niż te, w których masz na przykład 5 metrów. Zanim kupisz – sprawdź jakość oraz firmę. Tańsze produkty mogą być w wielu wypadkach korzystne finansowo, jednak jeśli masz zużywać ją szybciej bądź co chwila zatrzymywać kosę, bo na nowo trzeba rozwinąć szpulkę, to nie warto.

Zanim kupisz żyłkę, zastanów się także, jaki kształt i rozmiar jest Ci potrzebny. Aby zrobić to dobrze, możesz skorzystać z naszego poradnika poniżej.

Jakie rodzaje profili żyłek do koszenia znajdziesz na rynku?

Żyłkę możesz wybierać również ze względu na jej profil. Na rynku znajdziesz bowiem nie tylko produkty, które są owalne, a takie z reguły są dołączane do zestawu z podkaszarką czy piłą spalinową. Eksperci zwracają uwagę, że produkt o takim wyglądzie jest bardziej wytrzymały, jednak ma zdecydowanie mniejszą siłę cięcia niż inne akcesoria tego typu.

Zacznijmy przegląd od drugiego po owalnym – bardzo popularnego kształtu. Żyłki przypominające kwadrat, charakteryzują się większą siłą cięcia. To już nie tylko trawa oraz mniejsze chwasty na Twoim trawniku, ale również większe chwasty oraz wysokie pokrzywy, często z mocną łodygą, którą da się ściąć właśnie za pomocą takiej żyłki.

W dobrym sklepie z narzędziami znajdziesz również żyłki o przekroju pięciokąta bądź inną propozycję wielokątową. W przeciwieństwie do rodzaju kwadratowego, taka żyłka charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz siłą cięcia. W jej przypadku nawet twarde łodygi nie będą stanowić większego problemu.

Na rynku spotkasz się również z żyłkami, których bok posiadać będzie ząbki – zupełnie jak nóż. One również bardzo wspomagają koszenie i sprawiają, że praca podczas podkaszania działki jest przyjemna i bezpieczna.

Wybór poszczególnych akcesoriów do podkaszarek i kosiarek ręcznych, spalinowych jest dość duży. Warto jednak wskazać produkty, których nie powinieneś używać w kosiarce spalinowej. Takim właśnie dodatkiem jest żyłka z drutem. Ze względu na szybkość, z jaką działa kosiarka spalinowa, opiłki takiej żyłki mogą zrobić krzywdę – nie tylko operatorowi kosiarki, ale również osobom postronnym. Może wydawać się, że takie rozwiązanie będzie dobrym wyborem dla każdego, kto chce szybko i skutecznie obciąć niechciane chwasty, jednak warto zastanowić się nad tym, czy warto ryzykować.

Zmiękczanie żyłki w wodzie? Czy to coś daje?

Doświadczeni sprzedawcy zalecają, aby żyłkę w celu zmiękczenia wkładać na kilka godzin do wody. Zwiększa się wtedy jej elastyczność. Niektórzy stosują również smarowanie olejem – tak, by nadać jej większe właściwości do cięcia. Czy będziesz tak robił? Wybór należy do Ciebie – pamiętaj jednak o zachowaniu zasad BHP.

Jakie są średnice żyłek do cięcia trawy?

Przekrój to niejedyna rzecz, dzięki której można dokonać podziału żyłek. Oczywiście żyłki dzielą się również ze względu na średnicę. Występują więc żyłki w rozmiarach przekroju 1,3 mm, 1,4 mm, 1,6 mm, 2,0 mm, 2,4 mm, 2,7 mm, 3,0 mm, 3,3 mm i 4,0 mm. Przyjęło się, iż żyłki od wielkości 1,3 mm do 2 mm przeznaczone są do cięcia niewielkiej trawki oraz roślin. Żyłki powyżej 2 mm to walka z chwastami. Rozmiar powyżej 3 mm pozwala na cięcie zarośli, łąk oraz takich krzaków, jak np. jeżyny.

Jaka żyłka do kosy elektrycznej, jaka do spalinowej?

Jaką żyłkę możesz wybrać do swojej podkaszarki czy kosy spalinowej? Okazuje się, że jest to nie kwestia wygody, a rodzaju sprzętu, który posiadasz. Przykładowo, jeśli jesteś właścicielem małego urządzenia, to zwracaj uwagę na żyłki do rozmiaru 2,0 mm. W przypadku większych maszyn oraz roślin o większej łodydze możesz skupić się na większych rozmiarach żyłki. Ważna jest również głowica Twojej kosy. Jeśli kupisz i będziesz próbował zamontować zbyt dużą żyłkę, niż zalecana jest w instrukcji do Twojego sprzętu, to możesz mieć potem problem z jej użytkowaniem. Nie będzie przechodzić ona przez otwory, dzięki którym możesz kosić trawę. Ten temat należy zbadać jeszcze na długo przed wybraniem się do sklepu z żyłkami do kos.

Co oznaczają kolory na żyłkach?

Zapewne wybierając kiedyś żyłkę do podkaszarki czy kosiarki spalinowej zauważyłeś, iż mają one różne kolory. Mogą one występować w kolorach: ciemozielonym, zielonym, czarnym, żółtym, czerwonym, pomarańczowym, niebieskim oraz przeźroczystym. Barwa danego produktu zależy od jego grubości.

Żyłki do zadań specjalnych

Na rynku znajdziesz również żyłki specjalne. Jedną z nich jest przedmiot, który podczas pracy jest cichszy niż tradycyjna żyłka. Przeznaczony jest on oczywiście dla tych, którzy są wrażliwi na hałas bądź nie chcą męczyć sąsiadów uciążliwym hałasem ucinanych łodyg traw. W dobrych sklepach ogrodniczych znajdziesz również produkty, zawierające fragmenty aluminium. Skąd taki pomysł? To żyłki przeznaczone do walki z miejscami, których nikt nie kosił od lat. Odporne na podmokłe tereny, radzą sobie z takim wyzwaniem z najwyższej jakości precyzją.

Jak założyć żyłkę do podkaszarki?

W podkaszarkach nie powinno być z tym najmniejszego problemu. Wystarczy, że na głowicę, na której umieszczona była stara szpula, nałożysz nową. Najlepiej przed założeniem wyciągnąć z niej końcówki żyłki tak, by potem nie było z tym problemów. Nie trzeba chyba przypominać, iż podczas wszelakich prac konserwacyjnych, a należy do nich również wymiana żyłki, sprzęt ma być odcięty od prądu. Podczas zamiany na nowy element koszący, możesz wyczyścić talerz osłaniający ze starej trawy i piasku pozostałego po koszeniu.

Co lepsze – kosa elektryczna, akumulatorowa czy spalinowa?

Wybór odpowiedniego narzędzia do koszenia nie jest sprawą łatwą. W kontekście wyboru odpowiedniego rodzaju żyłki, możesz zastanowić się nad wymianą sprzętu na nowy. Możesz zdecydować się na przykład na sprzęt, w którym zasilanie będzie dostarczane przez akumulator. Jakie ma to zalety? Przede wszystkim cichsza praca, brak spalin, oraz lekkość sprawia, że sprzęt ten dedykowany jest wszystkim, którzy posiadają małe ogródki. Sprzęt spalinowy świetnie sprawdzi się w momencie, gdy musisz wykonać cięcie działki, na której nie będziesz miał możliwości doładowania akumulatorów. Przeznaczony do cięższych prac, wymaga paliwa, które będziesz mógł zabrać w kanistrze na działkę. Kosiarka elektryczna to dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają ogródki przy blokach. Z reguły te modele są małe i poręczne, więc nie ma potrzeby chowania ich w specjalnie przygotowanej narzędziowni. Ilość kabla potrzebna do zapewnienia mobilności tej kosiarki znajdzie się w każdym mieszkaniu. Poza tym nie jest ona tak głośna, jak sprzęt spalinowy, a to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy Twoi sąsiedzi nie za bardzo lubią dźwięk prac domowych.

Co zrobić po koszeniu?

Po koszeniu należy niezwłocznie zająć się sprzątaniem. Swoją kosę lub podkaszarkę czyść możliwie po każdym użyciu. Nie może być tak, że zostawiasz brudny sprzęt. To prosta droga do awarii i w konsekwencji braku możliwości dbania o trawnik. Warto również pamiętać, że żadna żyłka ani tarcza nie zbierają trawy do pojemnika. Źdźbła ścięte na 3-4 centymetry mogą spokojnie zostać na trawniku, zasilając go w składniki odżywcze. Dłuższa trawa to prosta droga do zaniedbanego trawnika. Większe kawałki nie rozkładają się tak szybko, jak mniejsze. Oczywiście istnieje rozwiązanie, które może nadać sensu Twoim działaniom. Mianowicie możesz zbierać wyschnięte źdźbła trawy do pojemnika na kompost. Po kilku miesiącach uzyskasz najlepszą odżywkę do swojego zielonego dywanu, jaką tylko mogłeś sobie wyobrazić.

Jak widzisz, wybór żyłki do kosy nie powinien być przypadkowy. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci podjąć w tej kwestii właściwą decyzję. Jeśli rozglądasz się za solidnymi żyłkami, zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim szeroki wybór akcesoriów, które z pewnością pomogą Ci w pielęgnacji Twojej posesji lub działki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl