Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jaka maseczka ochronna będzie najlepsza? Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas zakupu!

Jaka maseczka ochronna będzie najlepsza? Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas zakupu!

Rosnąca w dobie pandemii świadomość szkodliwości wirusów oraz zanieczyszczonego powietrza wśród całego społeczeństwa doprowadziła do zwiększonego zapotrzebowania na akcesoria zabezpieczające drogi oddechowe. Z oczywistych względów stały się nieodłącznymi atrybutami użytkowanymi na co dzień. Wobec tego zrodziło się również mnóstwo pytań. Czy faktycznie są w stanie ochronić organizm przed działaniem czynników wewnętrznych? Jak należy z nich korzystać? I w końcu, jaka maseczka jest najlepsza? Rozwiejemy powyższe wątpliwości. 

Maseczki, czyli niezbędne atrybuty w dobie koronawirusa i zanieczyszczeń

Wszechobecne w powietrzu drobnoustroje, substancje rakotwórcze, aerozole oraz pyły bez wątpienia stanowią ogromne zagrożenie dla naszego organizmu. Na ich działanie jesteśmy narażeni nieustannie. Oczywiście raz w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od miejsca zamieszkania lub środowiska pracy. Dlatego też duże znaczenie ma właściwe zabezpieczenie dróg oddechowych, które pozwala zminimalizować ryzyko powstania zagrażających zdrowiu i życiu chorób. Można to zrobić sięgając po odpowiednio dobrane maski ochronne. 

W obecnych czasach wykorzystywane są na każdym kroku, z racji konieczności zapobiegania rozprzestrzeniania się globalnego wirusa SARS-CoV-2. Wobec tego, że zbiera śmiertelne żniwo, wysuwa się na pierwszy plan. Nie można jednak również zapominać o wszechobecnym smogu. Zwłaszcza że stan powietrza w naszym kraju jest szczególnie niekorzystny na tle wielu innych państw europejskich. 

W związku z tym wśród akcesoriów, których zadaniem jest ochrona dróg oddechowych, wyróżnić można kilka najpopularniejszych wariantów. Odróżniają się przede wszystkim właściwościami filtrującymi, kształtami, a co za tym idzie, także swoim przeznaczeniem. Należy mieć to na uwadze, ponieważ noszenie niewłaściwego modelu to duże ryzyko pojawienia się odwrotnych skutków negatywnie odbijających się na Twoim zdrowiu. Jaka maseczka w poszczególnych zastosowaniach będzie zatem najlepsza?

Maseczka materiałowa – jaka jest najlepsza?

Pandemia koronawirusa nakręciła gigantyczny popyt na materiałowe maski, co natychmiast spotkało się z odpowiedzią rynku. Tym samym ogromna część prywatnych firm zajęła się własną produkcją bądź sprzedażą tego rodzaju akcesoriów. Tym samym można spotkać je na każdym kroku w najróżniejszych wariantach kolorystycznych lub materiałowych. 

I choć nie brakuje wielu designerskich rozwiązań, wciąż najchętniej wybierane są klasyczne maseczki z niepylącej i hipoalergicznej włókniny PP. To właśnie z nich najczęściej korzystają, chociażby pracownicy supermarketów. Skonstruowane są z wielowarstwowego materiału filtracyjnego, który gwarantuje odpowiednią ochronę układu oddechowego przed zakażeniami przenoszonymi drogą oddechową.

Zawierają elementy w postaci gumek oraz usztywniacza w formie drucika, które umożliwiają właściwe dostosowanie do wysokości nosa. Jednocześnie w żaden sposób nie krępują ruchów buzi w trakcie komunikacji z drugą osobą. Co więcej, dostępne są uniwersalnych rozmiarach, dzięki czemu dopasowanie do formy twarzy nie stanowi żadnego problemu.

Tak skonstruowane akcesorium gwarantuje skuteczną ochronę dla każdej osoby. Niektóre z nich posiadają jeszcze inne dodatki. Jaka maseczka tego rodzaju będzie wobec tego najlepsza? Taka, która zawiera jony srebra. Charakteryzuje się lepszymi właściwościami antybakteryjnymi, dezynfekującymi oraz antygrzybicznymi. Nawet po kilku praniach nie traci swoich cech. W związku z tym nadaje się do kilkukrotnego użytku.

Jaka maseczka filtracyjna jest najlepsza?

Jak już wspomniano, pomimo tego, że ochrona przed wirusem SARS-CoV-2 jest obecnie oczkiem w głowie, w żaden sposób nie wolno bagatelizować kwestii zabezpieczenia organizmu także przed zanieczyszczeniami. Pomocą służą półmaski filtrujące, które różnią się od siebie m.in. zastosowanym mechanizmem filtracyjnym.

Najczęściej wykonywane są z wielowarstwowego materiału w postaci polipropylenu. Co więcej, nie brakuje wśród nich wariantów, które zawierają specjalny zawór oddechowy. Odpowiada on za odprowadzanie wydychanego powietrza na zewnątrz, dzięki czemu maska nie ulega błyskawicznemu zawilgoceniu. Zaleca się je, chociażby osobom noszącym na co dzień okulary korekcyjne, ponieważ nie dochodzi wówczas do ich zaparowania. Uwagę zwraca również sztywność. Idealnie przylegają do twarzy zapewniając odpowiednią szczelność.

Znaleźć można modele przeznaczone do użytku jednorazowego, jak i kilkukrotnego. Decydując się na drugi wspomniany rodzaj, należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów, których rolą jest separacja zanieczyszczeń, pyłów oraz wirusów. A który wariant maski będzie spośród nich najlepszy? 

Półmaski filtrujące i ich klasy

Wszystko zależy przede wszystkim od klasy filtracji. Przykładowo, maska typu FFP1 wykorzystywana m.in. w pracach remontowo-budowlanych, to najmniej skuteczne rozwiązanie, ponieważ ilość zatrzymywanych zanieczyszczeń sięga wyłącznie 80%. To znacznie mniej niż w przypadku akcesorium typu FFP2. Tutaj wspomniana ilość sięga 94%. Dlatego też ten właśnie rodzaj stosowany jest przez wielu pracowników zakładów przemysłowych, którzy w szczególności narażeni są na szkodliwe działanie toksycznych pyłów, aerozoli i dymów. 

Nie można też zapominać, że wedle europejskich norm to podstawowe wyposażenie każdego medyka opiekującego się chorym pacjentem. Służba zdrowia może również korzystać z masek FFP3 o najwyższym poziomie filtracji.

Jaka maseczka jest najlepsza? Jednorazowa czy wielokrotnego użytku?

W użytku codziennym sprawdzają się zarówno maseczki jednorazowe, jak i wielorazowe. Które z nich są najlepsze? Nie ulega wątpliwości, że większy komfort uzyskasz, korzystając z tych drugich. Oczywiście, aby ich użytkowanie było w pełni bezpieczne, należy pamiętać o kilku głównych zasadach. 

Przede wszystkim po powrocie do domu za każdym razem muszą być odkażane. Wystarczy poddać je działaniu pary, chociażby przy użyciu żelazka. Posiadając model z filtrem, również należy dbać o dezynfekcję. Co ważne, akcesorium wielokrotnego użytku koniec końców może być stosowane wyłącznie do określonego momentu wedle zaleceń producenta. Co więcej, czas przydatności skraca się na skutek stopnia zanieczyszczenia powietrza, wilgotności i temperatury powietrza, a także wdychanej ilości. 

Maseczka ochronna a zabezpieczenie przed koronawirusem

Czy najlepsza maseczka jest w stanie w pełni zabezpieczyć przed koronawirusem? To bardzo ważne zagadnienie w dobie nieustannego zagrożenia epidemiologicznego. Odpowiedź brzmi: nie. Niestety nie ma idealnego rozwiązania, które całkowicie uchroniłoby przed zakażeniem.

Akcesoria ochronne pozwalają wyłącznie zmniejszyć ryzyko zarażenia osób przebywających w otoczeniu. Jak wiadomo, SARS-CoV-2 rozpyla się poprzez kaszel, mowę oraz kichanie. Wydalane cząstki zatrzymują się po wewnętrznej stronie noszonej maski, co ogranicza ich rozprzestrzenianie się.

Warto również rozstrzygnąć inną istotną kwestię. Otóż pomimo tego, że wspomniane półmaski filtrujące FFP2 pozwalają zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem, nie dla wszystkich osób są one wskazane. Mowa o tych, którzy nie wykazują się wysoką kondycją fizyczną lub narażeni są na szereg powikłań na skutek współistniejących chorób, chociażby dróg oddechowych. Noszenie tego typu maski wiąże się z dodatkowymi obciążeniami, ponieważ podczas wielogodzinnego użytkowania mogą stawiać spory opór podczas wdychania powietrza. Wobec tego ich zastosowanie zaleca się osobom młodym i sprawnym fizycznie oraz przede wszystkim pracownikom służby zdrowia.

Jak stosować maseczkę ochronną?

Jeśli już wiesz, jaka maseczka jest dla Ciebie najlepsza, warto przytoczyć najważniejsze zalecenia odnośnie do jej użytkowania. Temat może wydawać się prozaiczny, jednakże wiele osób wciąż popełnia błędy, przez które zastosowanie bywa nieskuteczne.

Przede wszystkim maska musi zakrywać zarówno usta, jak i nos. Duża część ludzi bagatelizuje ten aspekt. Na domiar złego w miejscach publicznych. Należy pamiętać o jej prawidłowym dopasowaniu do twarzy. Brak właściwego poziomu szczelności sprawia, że drobnoustroje zyskują sposobność ucieczki przez powstające nieszczelności. Bezsprzecznie nie wolno jej dotykać, zwłaszcza w otoczeniu innych osób. A jeśli wykazuje jakiekolwiek wady fabryczne lub zwyczajnie zostanie zużyta, zastąp ją nową.

Czy użytkowanie maseczki może być niebezpieczne?

Świadomość jak ważne jest korzystanie z maseczek ochronnych to jedna strona medalu. Ich długotrwałe noszenie również wiąże się z ryzykiem wielu uszczerbków na zdrowiu, co zostało potwierdzone naukowo. Na pierwszy plan wysuwa się szansa wystąpienia niedotlenienia, czego efektem mogą być zaburzenia zdolności poznawczych i intelektualnych.

Jak już wspomniano, na dolegliwości związane z nieustannym noszeniem masek lub z ich niewłaściwym dopasowaniem do własnych potrzeb narażone są przede wszystkim osoby o obniżonej sprawności fizycznej. Grupa ludzi zmagająca się z zaburzeniami psychicznymi, zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu krążenia, układu oddechowego lub z przebiegającą niewydolnością oddechową jest wręcz zwolniona z obowiązku zakrywania ust i nosa. Tak samo, jak dzieci do 5. roku życia. 

Niejednokrotnie problemy występują wśród medyków, dla których akcesoria zabezpieczające drogi oddechowe są nieodłącznymi towarzyszami. Zawroty i bóle głowy, duszności to coś, na co mogą być narażeni w swojej pracy. 

Poważniejsze dolegliwości pojawiające się na skutek użytkowania maski ochronnej to wciąż jednak skrajne i sporadyczne przypadki. Zakrycie ust i nosa w przestrzeni publicznej, chociażby w trakcie spaceru przy zachowaniu głównych zaleceń to bez wątpienia ogromna korzyść dla zdrowia i otoczenia. Przy wyborze właściwego rozwiązania należy zachować rozsądek. Najlepsza maseczka to taka, która odpowiada indywidualnym potrzebom, a jednocześnie jest wykorzystywana zgodnie z jej przeznaczeniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl