Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jak ustawić rozrząd w samochodzie? Przydatne rady

O układzie rozrządu w samochodzie słyszeli nawet Ci kierowcy, którzy niewiele wiedzą na temat mechaniki. To jeden z tych elementów silnika, który należy stale kontrolować oraz, oczywiście, cyklicznie wymieniać. Zazwyczaj wiąże się to ze znacznymi kosztami. Należy jednak wiedzieć, że wymiana rozrządu nie należy do łatwych czynności. Co musisz wiedzieć, zanim spróbujesz przeprowadzić ją samodzielnie? Czytaj dalej i znajdź odpowiedzi na interesujące Cię pytania.

Jak ustawić rozrząd?

Jaką rolę odgrywa rozrząd w samochodzie? Spełnia on przede wszystkim dwie, bardzo ważne funkcje. Układ rozrządu jest odpowiedzialny za dopływ powietrza do poszczególnych cylindrów silnika oraz usuwa z nich spaliny. Jego okresowa wymiana ma ogromne znaczenie. Zerwanie paska rozrządu pod wpływem eksploatacji może doprowadzić do zderzenia się zaworu z tłokiem, co zazwyczaj wiążę się z poważnym uszkodzeniem silnika. W niektórych modelach można spotkać się nie z paskiem, a z łańcuchem rozrządu. Cieszy się on opinią długowieczności i z reguły wystarcza na całe życie techniczne silnika. W starszych silnikach wolnossących jego żywotność łańcucha rozrządu sięga nawet 300-500 tysięcy przejechanych kilometrów. Jego wymiana jest konieczna jedynie w przypadku awarii. Zastanawiasz się, jak ustawić pasek rozrządu? Jeśli jesteś jeszcze amatorem, musisz pamiętać, że nie jest to łatwe zadanie dla początkującego mechanika. Wymaga ono fachowej wiedzy oraz ogromnej precyzji. Przy wymianie rozrządu nawet niewielki błąd może skutkować uszkodzeniem silnika.

Czego będziesz potrzebować?

Jak ustawić rozrząd w samochodzie? Przede wszystkim będziesz potrzebować wszystkich niezbędnych do tego narzędzi. Jakich? Niezbędna okaże się blokada rozrządu. Jej zadaniem jest blokowanie koła wałka rozrządu i koła zębatego wału korbowego, niezbędne do przeprowadzenia wymiany napędu rozrządu. Przydatna będzie także belka do podwieszania silnika. Musisz mieć pod ręką oczywiście nowy pasek rozrządu, ale to nie wszystko. Pamiętaj, że ustawianie paska rozrządu wiąże się często z wymianą także innych podzespołów. Wobec tego będziesz potrzebować również pompy wody i rolek napinających, ale też śrub montażowych, uszczelek, nowych szpilek i śrub oraz kleju do gwintów. Wszystkie niezbędne elementy powinny cechować się dobrą jakością, aby samodzielna wymiana i ustawienie rozrządu przyniosła oczekiwany, pomyślny rezultat.

O czym musisz pamiętać?

Jak prawidłowo ustawić rozrząd w samochodzie? Cała procedura opiera się głównie na bardzo precyzyjnym wyregulowaniu znaczników, które znajdują się na pasku oraz na wałku rozrządu. Dosłownie milimetrowe przesunięcia mogą spowodować nieprawidłową synchronizację elementów pracy układu rozrządu, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami w postaci poważnych awarii. Nim uruchomisz silnik po wymianie i ustawieniu rozrządu, pamiętaj o tym, aby przeprowadzić ręcznie kilka ruchów wałem korbowym. Obserwuj przy tym z uwagą działanie tłoków i zaworów. Jeśli zaprą się one o siebie, oznacza to, że procedura została przeprowadzona nieprawidłowo. W takiej sytuacji wymianę poszczególnych elementów rozrządu należy zacząć od początku. Warto wiedzieć, że czasem błąd przy wymianie paska rozrządu objawi się dopiero po przejechaniu nawet kilku tysięcy kilometrów. Pamiętaj o tym, żeby inwestować w dobrej jakości narzędzia i podzespoły. Zniwelujesz w ten sposób ryzyko wystąpienia usterek i komplikacji w trakcie przeprowadzania poszczególnych czynności.

Samodzielna wymiana rozrządu - czy warto?

Jeśli jesteś mechanikiem i masz spore doświadczenie, prawdopodobnie bez trudu poradzisz sobie z prawidłowym ustawieniem paska rozrządu. Jednak czy amator powinien próbować podjąć się takiej wymiany? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale jednoznaczna. Ustawianie rozrządu to skomplikowana procedura, która wymaga fachowej wiedzy. Najrozsądniej i najbezpieczniej powierzyć taką wymianę wykwalifikowanym mechanikom, którzy mają duże doświadczenie w tej dziedzinie. Nie oznacza to jednak, że osoby mniej doświadczone na pewno nie podołają temu zadaniu. Przed przystąpieniem do wymiany i ustawienia paska rozrządu należy jednak odpowiednio się przygotować. Istotne są nie tylko odpowiednie narzędzia i części wymienne. Równie ważne jest zdobycie jak najbardziej szczegółowych informacji dotyczących wymiany rozrządu w konkretnym modelu samochodu. Konieczna okaże się także cierpliwość i maksymalna dokładność. Warto zwrócić uwagę na fakt, że często samodzielne przeprowadzenie tej czynności nie jest szczególnie opłacalne finansowo. Jeśli nie posiadasz żadnych potrzebnych narzędzi w swoim warsztacie, sam ich koszt może okazać się nieproporcjonalnie duży. Samodzielna wymiana rozrządu polecana jest raczej mniej lub bardziej doświadczonym mechanikom.

Ile trwa ustawianie rozrządu?

Jak długo trwa ustawianie rozrządu? Dla doświadczonych fachowców nie jest to szczególnie czasochłonna czynność. Zazwyczaj wymianę i ustawienie paska przeprowadzają oni w ciągu kilku godzin. W przypadku niektórych modeli od marek premium procedura może zająć nieco więcej czasu, ze względu na ograniczoną ilość miejsca pod maską. A ile potrwa ustawianie rozrządu w samochodzie, jeśli przeprowadza je osoba mniej doświadczona? Na pewno nieco dłużej, jednak w żadnym wypadku nie warto się spieszyć. Jeśli chcesz samodzielnie ustawić rozrząd w samochodzie, zarezerwuj sobie sporą ilość wolnego czasu.

Jak prawidłowo ustawić rozrząd w samochodzie? To pytanie, które zadaje sobie wielu początkujących, ale też nawet nieco bardziej zaawansowanych mechaników. Mamy nadzieję, że nasze rady okazały się przydatne i pomogą Ci przeprowadzić całą procedurę bez żadnych problemów. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś doświadczony w tego typu wymianach, a zależy Ci na czasie, warto oddać auto w ręce wykwalifikowanego fachowca. Serdecznie zapraszamy Cię do odwiedzenia naszego sklepu i zapoznania się z jego szeroką ofertą. Znajdziesz tam nie tylko niezbędne narzędzia oraz akcesoria do ustawienia rozrządu w samochodzie. Posiadamy bogaty asortyment produktów stworzonych z myślą o profesjonalistach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl