Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jak działa nitownica? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć sprzęcie do nitowania!

Szereg prac konstrukcyjnych, przemysłowych i nie tylko wiąże się z koniecznością tworzenia trwałych połączeń elementów o różnorodnej strukturze. Oprócz najpowszechniejszej metody spawania, z powodzeniem wykorzystuje się również technikę nitowania. Aby proces mógł przebiegać sprawnie i bezpiecznie, wskazane jest użycie przeznaczonych do tego celu narzędzi. Jak zatem działają nitownice? Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup tego rodzaju sprzętu? Rozwiążemy wszelkie wątpliwości.

Nitowanie jako skuteczna metoda zespalania elementów

Łączenie elementów, chociażby metalowych, może odbywać się na wiele sposobów. W pierwszej kolejności na myśl przychodzi spawalnictwo. Nic dziwnego, wszak jest to jedno z najbardziej powszechnych rozwiązań. Nie trzeba jednak ograniczać się wyłącznie do tej techniki. Alternatywą jest nitowanie, które wykorzystywano jeszcze przed opatentowaniem metod spawalniczych.

Kluczową rolę w nitowaniu odgrywają niewielkie elementy w postaci nitów. Odznaczają się charakterystyczną budową, która pozwala łączyć ze sobą różnorodne części. Mnogość dostępnych wariantów nitów i ich indywidualne parametry umożliwiają tworzenie połączeń o różnej specyfice. Oczywiście należy pamiętać, że zakup samych łączników nie zawsze wystarcza do zespalania konkretnych materiałów. Nierzadko należy sięgnąć po nitownicę – sprzęt wykorzystywany jednakowo w realizacji projektów budowlanych, jak i również w przydomowym warsztacie. Rodzi się więc pytanie, jak działa nitownica?

Jak działania nitownica? Wszystko zależy od zastosowanych nitów

Zastanawiając się, jak działa nitownica, musisz wiedzieć, że masz do czynienia z urządzeniem o niewielkich rozmiarach służące łączeniu fragmentów blach, części maszyn, tworzyw sztucznych, płyt kartonowo-gipsowych, czy też tkanin i skóry. Jej zastosowanie nie należy do skomplikowanych czynności. Natomiast sam sposób działania zależy wyłącznie od rodzaju użytych nitów. Najpopularniejsze modele współpracują z łącznikami wykonanymi z aluminium, stali lub stali nierdzewnej.

Proces nitowania bez sięgnięcia po przeznaczone do tego celu urządzenie jest jak najbardziej możliwe. Nie ulega jednak wątpliwości, że przeprowadzane czynności niejednokrotnie wymagają użycia dużej siły. Z tego właśnie względu wykorzystuje się nitownice, które wpływają na komfort, precyzję oraz bezpieczeństwo realizowanych zadań. Ich użycie służy tworzeniu szczelnych, wytrzymałych i stabilnych połączeń niemal niemożliwych do zerwania. Podjęcie takiej próby z reguły kończy się całkowitym zniszczeniem łącznika.

Poznaj najpopularniejsze warianty nitów

Standardowe nity zakończone są charakterystyczną główką. Zostały jednak wyparte przez nity zrywalne zawierające tuleję oraz pręt lub gwóźdź. Co więcej, można je sklasyfikować na kilka sposobów. Wśród integralnych elementów każdej nitownicy znajdują się, chociażby warianty szczelne odznaczające się odpornością na wnikanie wody. Natomiast nity rozwidlone sprawdzają się podczas zespalania materiałów o miękkiej strukturze np. naturalnego surowca w postaci drewna. Z kolei modele otwarte wykorzystasz do tworzenia łączeń niskoobciążeniowych.

Nitowanie poprzez korzystanie z nitów zrywalnych uchodzi za niezwykle cenione rozwiązanie. Uwagę zwraca jednostronny dostęp do łączonych materiałów, co umożliwia m.in. łatwy montaż blachy do konstrukcji nośnej. Co ważne, koszty realizowanych łączeń nie są wysokie. Z tego właśnie względu cieszą się najbardziej powszechnym użyciem.

Nie brakuje też innych rodzajów nitów. Podczas pracy ze szczególnie cienkimi materiałami sprawdzają się typy łączników w postaci nitonakrętek przyjmujących rurkowaty kształt. Cechują się także niewielkimi rozmiarami. Z kolei chcąc zabezpieczyć i wzmocnić otwory np. w tkaninach bądź skórach, warto mieć na uwadze oczka kaletnicze.

Klasyfikacja nitów ze względu na ich kształt

Nity odróżniają się również kształtem łba. Wśród nich znaleźć można, chociażby akcesoria z dużym kołnierzem. Są wskazane w momencie montowania cienkich materiałów do twardego podłoża. Jednocześnie maskują zbyt duże otwory, gwarantując tym samym optymalną szczelność całej konstrukcji.

Popularne są warianty z kulistym łbem, które nadają się do większości zastosowań. To, co je odróżnia, to niski profil. Nity mogą też posiadać łeb stożkowy. Te zalecane są, gdy konieczne jest uzyskanie całkowicie płaskiej powierzchni.

Działanie nitownicy – poznaj podstawowe warianty sprzętu

Jeśli chodzi o tego rodzaju sprzęt, nie brakuje różnorodnych rodzajów odróżniających się do siebie sposobem działania. Do najpopularniejszych należą modele ręczne. Jak działa nitownica wykorzystująca przede wszystkim siłę własnych rąk?

Nie jest to nic skomplikowanego. W wykonanym wcześniej otworze należy umieścić nit, a następnie zakuć go poprzez użycie dźwigni ręcznego urządzenia. Dotyczy to nitonakrętek. Każda z nich musi zostać zakuta osobno, co w przypadku mocowania elementów w hurtowych ilościach może być czasochłonne i wyczerpujące. Wiele osób ceni sobie jednak te właśnie modele ze względu na sposobność wygodnej pracy w dowolnym położeniu. Jednocześnie są nieocenionym wsparciem w miejscach, które wymagają szczególnej precyzji.

Inaczej wygląda sprawa z nitami zrywalnymi. Jeden z elementów należy umiejscowić w otworze łączonych materiałów. W dalszej kolejności wymagane jest zaciśnięcie kołnierza, na skutek czego nit powinien ulec spęcznieniu, a pręcik utknąć w kołnierzu. Tak właśnie powstaje trwałe łączenie, które zostaje sfinalizowane zerwaniem fragmentu pręta. Oczywiście proces realizacji całej czynności może się różnić w zależności od wariantu zastosowanego łącznika.

Jeśli chodzi o samą nitownicę, jest to sprzęt niemal bezawaryjny. Użytkowany zgodnie z przeznaczeniem, wyłącznie do nitowania, z powodzeniem może służyć przez wiele lat. Pod tym względem góruje nad urządzeniami akumulatorowymi lub też pneumatycznymi.

Akumulatorowe nitownice zamiennikiem ręcznych modeli

Alternatywą dla nitownic ręcznych są właśnie urządzenia zasilane elektrycznie lub akumulatorowe. Tak samo, jak warianty ręczne, sprawdzają się podczas pracy z nitami zrywalnymi i nitonakrętkami. Skupiając się przede wszystkim na nitownicach z akumulatorem, główną rolę odgrywają zasobniki energii. Im większa moc, tym trwalsze jest samo nitowanie. Oprócz tego ważny jest zakres pracy decydujący o tym, jak grube materiały można dzięki nim zespolić.

Akumulatorowe odpowiedniki ręcznych urządzeń nie zawsze spełniają jednak swoje zadanie. Nierzadko problematyczny bywa sam akumulator. Jego ciężar może ograniczać swobodę wszelkich działań. Natomiast wybierając lżejszy model, musisz liczyć się z tym, że niekoniecznie poradzi sobie ze szczególnie intensywną pracą. A co więcej, ich automatyczne działanie zwiększa ryzyko potencjalnych awarii. Dlatego też ręczne oprzyrządowanie bardzo często jest dużo korzystniejszym wyborem.

Nitownice udarowe do najbardziej skomplikowanych prac

Innym rozwiązaniem są nitownice udarowe dla najbardziej wymagających osób. Ich użycie gwarantuje maksymalną siłę nacisku, a także trwałość połączenia. Nie są oczywiście pozbawione wad. Na pierwszy plan wysuwa się konieczność sięgnięcia po dodatkowy osprzęt m.in. w postaci sprężarki.

Skupiając się na kluczowych parametrach, najważniejsze jest ciśnienie robocze. Znaczenie ma także waga wpływająca na komfort użytkowania udarowego sprzętu. Zwłaszcza gdy masz do czynienia z długotrwałymi czynnościami. Z kolei mocowanie znacznej ilości nitów nie obejdzie się bez konstrukcji umożliwiającej zasysanie zerwanych gwoździ.

Jeśli chodzi o ich sposób działania, wykorzystują sprężone powietrze zamiast siły własnych rąk. Tym samym użycie jest dużo mniej wyczerpujące, aniżeli w przypadku modeli ręcznych. Z powodzeniem mogą obsłużyć każdy rodzaj nitów, w tym również nitonakrętki. Sprawdzają się przede wszystkim w miejscach wymagających szczególnej optymalizacji czasu pracy np. przy liniach produkcyjnych.

Czym kierować się podczas zakupu nitownicy?

Skoro już wiesz, jak działa nitownica, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego narzędzia. W pierwszej kolejności należy dokładnie określić, do czego zostanie wykorzystane i w jakich warunkach przyjdzie Ci pracować. Z racji tego, że ogromne znaczenie ma komfort pracy, a zwłaszcza w sytuacji, gdy wymagana jest szczególna precyzja oraz trwałość łączenia poszczególnych elementów, sprzęt powinien optymalne leżeć w dłoni. Wobec tego nie obejdzie się bez gumowanej rękojeści. Dzięki temu użytkowana nitownica nie będzie przesuwać się podczas trzymania jej w ręce.

Poszczególne modele dostosowane są różnych nitów pod względem materiału ich wykonania. Dlatego też należy sprawdzić, czy nadają się do najbardziej powszechnych wariantów – stalowych, aluminiowych, miedzianych oraz ze stali nierdzewnej. Duże znaczenie ma także długość i szerokość części roboczej. Właściwe rozmiary odgrywają niemałą rolę, gdy realizację zadań utrudnia mało wygodne położenie nitów.

Niewątpliwe sporym udogodnieniem jest zakup sprzętu, który w zestawie posiada odpowiednią ilość wymiennych końcówek oraz nitów. Poszczególne z nich zawsze znajdą się pod ręką, a tym samym unikniesz potrzeby poszukiwania odrębnych elementów. Ich wymianę umożliwiają klucze montażowe. Te również powinny znaleźć się w wyposażeniu. Całość natomiast z łatwością przetransportujesz lub przeniesiesz z miejsca na miejsce przy wykorzystaniu przeznaczonej do tego walizki.

Jak zatem widać wykorzystanie nitownicy, jak i również sama technika nitowania to dość zróżnicowana kwestia. Metoda realizacji łączeń zależy przede wszystkim od oczekiwanych rezultatów, rodzaju zespalanych elementów oraz użytych nitów. Niezależnie od wszystkiego, tego rodzaju urządzenie na wiele sposobów ułatwia pracę, a także optymalizuje czas, jaki należy przeznaczyć na jej wykonanie. Nie pozostaje zatem nic innego, jak wybrać preferowany przez siebie model i przystąpić do działania!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl